Podle své nadřízené Renáty Vesecké svými nevhodnými výroky ohrozila důvěru veřejnosti k státnímu zastupitelství. Votavová má i další problémy, její styky s rodinou údajného mafiána Antonína Běly prošetřuje policie.

Právě kvůli stykům s Bělovou rodinou se novinář Kroupa za Votavovou vypravil. Při rozhovoru pak žalobkyně bezelstně přiznala, že rezignovat kvůli svým známostem nehodlá a naopak se své pozice bude držet za každou cenu i kvůli penězům. „Já budu muset bojovat jako lev, protože jsem si koupila domeček za 2,5 milionu. Splácím ho, mám hypotéku. Nemám tučné úplatky ve štrozoku – a z důchodu bych to nesplatila. Takže mi nic jiného nezbývá,“ prozradila Votavová v rozhovoru.

Právě za tento výrok se žalobkyně nyní zpovídá před kárným senátem. „Svým jednáním ohrozila vážnost státního zastupitelství a důvěru v jeho činnost. Poukazovala sice na svoji nezkušenost v kontaktu s médii, ale závažnost jejího provinění je zvlášť vysoká, protože jejímu jednání se dostala velká publicita“, uvedl u soudu náměstek Nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Koudelka.

Styky s mafiány

Votavová se ve svém emotivním vystoupení bránila i nařčení ze styků s údajnou mafiánskou rodinou. Podle některých informací měla prý dokonce pomoci z vazby i Davidu Berdychovi. „Jeho věc jsem sice dozorovala, ale z vazby jsem ho schválně nepustila, skončila tam roční vazební lhůta. Takže argumentace, že jsem pouštěla zločince na svobodu, je nesmyslná,“ argumentovala Votavová.

Své styky s Bělovými ale nezapírala, sama přiznala, že dokonce řečnila i na pohřbu Bělova syna. Pak své styky s rodinou prý přerušila. „Nevím, jak má člověk prchat, když se potká s něčím špatným, o čem dřív nevěděl. Najednou po deseti patnácti letech vám začnou říkat - tihle lidé jsou zločinci,“ hájila se Votavová.

Běla na počátku 90. let spolupracoval s podnikatelem Františkem Mrázkem, byli podezřelí z několika vražd a únosů. Oba nakonec zastřelil neznámý vrah - Bělu v roce 1996, Mrázka o deset let později. Votavová podle svých slov netušila, že by se mohla přátelit s mafiány.

Otázky protřelého novináře

Když předsedkyně kárného senátu Milada Tomková nechala přehrát celý záznam rozhovoru Votavové s Kroupou, neudržela žalobkyně slzy. Přitom o několik desítek minut předtím soudu suverénně vysvětlovala svůj výrok. „To, že musím splácet hypotéku, snad nemůže vzbudit pochybnost o tom, že bych porušovala povinnosti státního zástupce. Vždyť 1,5 milionu lidí tady splácí bydlení,“ tvrdila.

Jako svědek u soudu vystoupil i novinář Kroupa. „Po pravdě mi jí bylo po tom rozhovoru líto, v tom okamžiku jako by si uvědomila, do jaké situace se dostala a jak to bude vypadat navenek,“ uvedl Kroupa.

Votavová sice soudu tvrdila, že se nechala od protřelého žurnalisty zahnat do kouta jeho agresivními a sugestivními otázkami, záznam rozhovoru však nic podobného nedosvědčil.

Soud nakonec ve středu verdikt nevynesl, neboť advokát Votavové Tomáš Sokol navrhl další důkazy. Jednání tak bylo odročeno na konec září.