Nelegální  užívání mobilních telefonů ve věznicích je trvalým strašákem mnoha vězeňských služeb na území republiky. Návrhem, podle kterého by část vězňů získala jisté privilegium v používání mobilů, chce Vězeňská služba ČR dosáhnout větší diferenciace mezi odsouzenými a tím zvýšit jejich motivaci dostat se do věznic mírnějšího typu. 

"Naopak v případě přestupků a úmyslného pochybení vězněných je Vězeňská služba připravena ještě více zostřit svá opatření a přitvrdit kontroly právě například nelegálního držení mobilních telefonů," uvedla Vězeňská služba.

V Pouchově proběhne experiment

Pouchov, do něhož jsou umisťováni odsouzení za méně vážnou trestnou činnost, patřící k věznici v Hradci Králové, se od příštího roku stane prvním zařízením, v němž bude tento experiment testován. 

Nápad Vězeňské služby ČR se ale nesetkávám vždy jen s pozitivními ohlasy. Především představitelé justice a policie se obávají jeho zneužití. Podle mnohých by pomocí mobilních telefonů vězni mohli z útrob věznice organizovat a plánovat další trestnou činnost.

V minulosti se problematika nelegálního používání mobilů měla řešit například pomocí detekčního systému, který by byl schopen rozpoznat nezákonné volání. Bohužel však nefungoval pro všechny mobilní operátory.

V jiných věznicích ke zlepšení situace pomohla výměna vedení, napnutí velkoplošných sítí před okny jednotlivých cel a mnoho dalších opatření.