Brokovnice dvojka je výrobek dílny K. Mayer Brno, její ráže je 12/12x65. „Zajímavostí brokovnice je její takzvaná drátěnková damašková hlaveň, proto se dá předpokládat vysoká sběratelská hodnota,“ vysvětlila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Detail skládané oceli u brokovnice

Detail skládané oceli u brokovnice

FOTO: Policie ČR

Právě damašková hlaveň je na odevzdané zbrani takřka nejcennější. „Dříve se hlavně lovecké zbraně vyráběly z materiálu získaného spojením kovářského železa a oceli. Pásy železa a oceli se různým způsobem střídavě složily, zapletly, výsledný pás se navinul na trn a svařil. Získaná struktura se lehce kovala tak dlouho, dokud se všechny pásky nespojily do pevného celku. Z hotové hlavně se potom vrtáním odstranil trn. Damaškové hlavně vymizely po rozšíření hlavní z kvalitnější oceli, které byly podstatně odolnější,“ tlumočila od odborníků na zbraně pojem damašková hlaveň.

Vzácnou brokovnici Lankasterku odevzdal v rámci zbraňové amnestie v Ostravě devětadvacetiletý muž.

Brokovnice Lankasterka

FOTO: Policie ČR

Druhým poměrně výjimečným kouskem, který už je nyní uschován na policejním oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál v Ostravě, je samonabíjecí pistole Walther, výrobce Maser, vzor P-38.

„Výskyt této zbraně již tak raritní není, pochází z výzbroje používané vojáky i v druhé světové válce,“ poukázala Holčáková s tím, že do poloviny července přinesli lidé jen v Ostravě v rámci zbraňové amnestie 85 zbraní.

Díky zbraňové amnestii se ostravským policistům dostala do rukou i samonabíjecí pistole Walther.

Ostravským policistům se dostala do rukou i samonabíjecí pistole Walther.

FOTO: Policie ČR