Dopravní policisté v poslední době stále častěji využívají vrtulníky. Při jedné dopravně bezpečnostní akci na Blanensku na jihu Moravy to sám poznal jeden polský řidič vozu audi. Jel moc rychle, ale když ho hlídka policie zastavila, šlápl na plyn a dal se na zběsilou jízdu mezi obcemi.

Přitom riskantními manévry a předjížděním ohrožoval další motoristy. Nakonec dokličkoval až do Svinošic, kde vůz odstavil u restaurace. Hlídkám pak tvrdil, že daným vozem vůbec nejel. Svůj názor ale změnil ve chvíli, kdy mu policisté ukázali letecké záběry. Jeho chování totiž celou dobu jízdy natáčel ze vzduchu policejní vrtulník.

Záznam z vrtulníku může hlídka na zemi sledovat v přímém přenosu.

Záznam z vrtulníku může hlídka na zemi sledovat v přímém přenosu.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Policisté operovali také na motorkách a v neoznačených autech s radary. Řidiči porušující předpisy na silnici 1/43 z Brna na Svitavy neměli šanci v pondělí dopoledne vyváznout bez trestu. Policisté z Brna-venkova a Blanenska nasadili do akce několik desítek policistů, kteří na neukázněné řidiče dohlédli.

Vrtulník se schopností monitorovat ze vzduchu jízdu automobilů

Vrtulník se schopností monitorovat ze vzduchu jízdu automobilů

FOTO: Petr Kozelka, Právo

„V terénu je nasazeno dohromady 13 hlídek, zaměřujeme se jak na rychlou jízdu, alkohol, tak třeba přejíždění, v čemž nám vydatně pomáhá právě vrtulník,“ prohlásil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Spolupráce s policisty přímo ve vzduchu se na silnici na Svitavy, přezdívané „silnice smrti“, už osvědčila.

„Během krátké chvíle jsme schopni obsáhnout velké úseky. Vrtulník je opatřen záznamovým zařízením, z několika kilometrů je kamera schopna si přiblížit poznávací značku auta tak, aby byla čitelná. Nemusíme být proto přímo nad silnicí. Záznam z kamery můžeme navíc vysílat i pozemní hlídce, která tak vidí to, co my,“ prohlásil Karel Neugebauer z dopravního inspektorátu Brno-venkov.