„Romská rodina neměla ve vyhořelém domě trvalé bydliště, měla trvalý pobyt v jiném domě, nevím, jak se tam dostali,“ řekl starosta Pavel Smolka (nezávislý). „Jedná se o dům v soukromém vlastnictví, už před lety jsme se zajímali, kdo je jeho vlastníkem,“ dodal. Majitele se ale nepodařilo zkontaktovat."

Video

Zápalnými lahvemi někdo těžce zranil dvouletou holčičku ve Vítkově. Zdroj: ČTK.

Podle starosty zatím nebyly vůči Romům ve městě zaznamenány extremistické výpady, Romové si maximálně stěžovali, že nebyli obslouženi v restauraci.

Záchranka přijela do tří minut

Matka dovlekla dítě do místní léčebny dlouhodobě nemocných, jejíž personál zalarmoval těsně před půlnocí hasiče i záchranku.

Video

Dům zapálily zápalné lahve - další video z místa. Zdroj: TV Prima.

„Posádka rychlé lékařské pomoci byla u postižených během tří minut. Stav dvouletého děvčátka byl velmi vážný, protože utrpělo rozsáhlé popáleniny II.-III. stupně. Zasaženy byly prakticky všechny části těla, v rozsahu více než 80% tělesného povrchu, navíc došlo k nadýchání zplodinami hoření,“ uvedl mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Holčičku převezl záchranářský vrtulník do nemocnice v Ostravě-Porubě, je napojena na umělou ventilaci a v kritickém stavu.


FOTO: Repro ČT, Novinky

Dívčina matka utrpěla též popáleniny II. až III. stupně v celkovém rozsahu 25 až 30 procent tělesného povrchu. Také ji sanitka odvezla do porubské nemocnice. Muž, který se po přivolání policie a záchranky rovněž už nenacházel v domě, utrpěl vážné popáleniny zad a končetin, a to v rozsahu asi 25 procent. Skončil na chirurgii opavské nemocnice.     

Rasový útok je vyšetřovací verzí

„Z prvotního šetření vyplývá, že o půlnoci někdo do rodinného domu vhodil zápalné lahve,“ řekl Právu mluvčí opavské policie René Černohorský.

Následky požáru rodinného domu ve Vítkově na Opavsku.

Následky požáru rodinného domu ve Vítkově na Opavsku.
FOTO: Ožana Jaroslav, ČTK

Krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská Právu řekla, že se v domě s noci nacházela celá rodina, kolem osmi osob, které v tu dobu spaly. „K samotnému útoku mohu říci, že policisté opravdu nalezli na místě skutku předměty, které připomínaly, kdyby se složily, lahev. Takže v této chvíli se jeví jako jedna z možných, pravděpodobných verzí také rasový útok. Policie zatím případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení a ublížení na zdraví.


FOTO: Repro ČT, Novinky

Mluvčí hasičů Petr Faster popsal požár jako rozsáhlý. Obyvatelé se prý nejprve pokoušeli oheň uhasit vlastními silami. Pěti osobám se podařilo vyváznout bez zranění. Faster škodu předběžně odhadl na 450 tisíc korun.

Prohlášení premiéra Topolánka k útoku:
Jsem vážně znepokojen nárůstem extremismu v České republice, jehož nejnebezpečnějším projevem jsou přímé útoky na zdraví a životy.
Události ze včerejší noci ve Vítkově na Opavsku musí být důsledně vyšetřeny a věřím, že policie a státní zastupitelství pro to učiní vše, zejména že objasní, zda tento případ má rasový podtext. To však nestačí. Je také třeba bojovat s ideologickým extremistickým podhoubím, z něhož se rodí podobné žhářské a další útoky. Ukazuje se, že důsledný postup ministerstva vnitra a policie přináší výsledky, jak dokazuje zvládnutí extremistického pochodu v Ústí nad Labem.
V tomto úsilí musíme pokračovat. Je zřejmé, že existuje souvislost mezi politickou aktivizací extremistů a přímým násilím vůči obyvatelům. Tuto spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout. Proto jsem se rozhodl, že postup proti extremismu zařadím jako mimořádný bod na zítřejší jednání vlády.
                                 Mirek Topolánek, předseda vlády ČR