Policisté budou nově brázdit silnice na strojích Yamaha, 19 motocyklů o objemu motoru 1300 kubických centimetrů patří do kategorie sportovně cestovní, dalších 51 strojů o polovičním obsahu jsou na pohled agresivnější motocykly typu „naked“.

Policisté mohli přímo z brněnského okruhu vyrazit do služby.

Policisté mohli přímo z brněnského okruhu vyrazit do služby.
FOTO: Petr Kozelka, Právo

„Tyto stroje nasadíme proti pirátům silnic, kteří kazí jméno motorkářům. Jsou určeny primárně pro přímý výkon na silnicích, na dálniční oddělení umístíme jen několik z nich. V České republice se za posledních několik let hodně obměnil vozový park motorek a má to i svá negativa, jen za loňský rok zemřelo 118 motorkářů,“ prohlásil šéf dopravní policie Leoš Tržil a upozornil na fakt, že silný motocykl si pořizují i lidé bez větších zkušeností.

FOTO: Policie ČR

 

Policejní motorky jsou vybavené majáky s houkačkou a ochrannými padacímy rámy. Jejich hlavní zbraní je ale radar se záznamovým zařízením, díky nimž může policista zadokumentovat jak rychlou jízdu, tak i nebezpečné předjíždění nebo jízdu na červenou. „Ovládání je velmi jednoduché, člověk má všechno po ruce, nemusí nikde složitě hledat tlačítka,“ pochvaloval si systém radaru a kamery policista Petr Matoušek.

FOTO: Policie ČR

 

„Záznamové zařízení má hlavně tu výhodu, že nemusíme honit člověka, který udělá přestupek, za každou cenu. Jeho jednání bude nahrané a dál se to muže řešit třeba ve správním řízení,“ dodal Tržil s tím, že neplánuje žádné divoké honičky s motorkáři.

Policisté zasahují u squatu Milada.
FOTO: Policie ČR

 

Specialisté firmy Yamaha už vyškolili na 140 policistů, kteří budou na nových strojích jezdit. Za 70 motorek zaplatila policie téměř 50 milionů korun.

FOTO: Policie ČR