Oba kamarádi se na konci srpna loňského roku vraceli nad ránem z celonočního tahu po brněnských hospodách. Na Ečerově ulici v Brně potkali osmačtyřicetiletého bezdomovce Václava Ondroucha. Ten Procházku oslovil s prosbou o peníze. V mladíkovi ale chytly saze, protože si vzpomněl, že ten samý muž na něj a jeho přítelkyni o několik dní dříve předtím oplzle pokřikoval.

Do zaskočeného bezdomovce se pustil nejprve pěstmi a pak jej doslova vykopal z oblečení. „Chtěl jsem ho jen potrestat tím, že mu vezmu oblečení, nechtěl jsem mu nějak ublížit,“ tvrdil u soudu Procházka.

Kopali jej i na zemi

Zmíněné „potrestání“ se ale změnilo v brutální útok, Procházka začal do ležícího bezdomovce nemilosrdně kopat, po chvíli se přidal i Spurný, který dupl Ondrouchovi do obličeje. Řádění trvalo několik minut, utnula ho až přivolaná hlídka strážníků.

Přestože na místo byla okamžitě přivolaná záchranka, muži již nebylo pomoci a po několika dnech v nemocnici zemřel. „Utrpěl otok mozku s krvácením do mozku, zlomeniny obličejových kostí včetně zlomenin jařmových kostí a čelisti. Další menší poranění měl po celém těle,“ uvedla soudní znalkyně Svatava Duchaňová.

Podle soudkyně Bartošové není pro čin mladíků žádné omluvy. „Obžalovaní porušili elementární pravidlo každé civilizované společnosti - právo na život. Nestačilo jim, že oběť brutálním napadením zneškodnili, ale ještě do něj, když bezvládně ležel na zemi, kopali,“ pravila v odůvodnění soudkyně, zatímco oba mladíci ji poslouchali aniž by hnuli brvou.

Kromě vězení navíc musí Procházka se Spurným zaplatit pozůstalým jeden a čtvrt miliónu korun odškodného.