Polednová krátce po verdiktu požádala o odklad trestu kvůli svým potížím se zrakem. Když se ale ukázalo, že by to nebyla překážka pro výkon jejího trestu, poslala minulý týden nové lékařské zprávy potvrzující její problémy s cukrovkou a špatnou srážlivostí krve. Další vyšetření přitom Polednová absolvovala teprve ve čtvrtek, proto Braun chce počkat až do pondělí.

Podle Brauna by ale možné setrvání Polednové za mřížemi mohli klidně vyřešit sami vězeňští lékaři po jejím nástupu do cely. „Až dostanu od obhájce paní Polednové všechny zprávy z lékařských vyšetření, mohl bych ji vyzvat, ať je všechny předloží ve věznici při nástupu trestu a tam ať poté v rámci vlastních vyšetření rozhodnou, zda její zdravotní stav umožňuje vykonání trestu, nebo ji pustí na svobodu. Možná k tomu i dojde,“ naznačil včera Právu Braun.

Vyhnul by se tím dlouhému čekání na vypracování dalších a dalších znaleckých posudků. Zároveň podotkl, že jím zvažovaný postup umožňuje také trestní řád. „Nevylučuji, že ji tedy skutečně vyzvu k nástupu výkonu trestu a k předložení lékařských zpráv už ve věznici,“ zopakoval znovu Braun.

Vězeňská služba připravena

Vězeňská služba by se takovému postupu zřejmě také nebránila. Soudci Braunovi poslala v minulých dnech své stanovisko, ze kterého vyplývá, že se o Polednovou dokáže za mřížemi postarat.

„Po jejím nástupu do výkonu trestu ve věznici Plzeň bude odsouzená eskortována do interního oddělení vězeňské nemocnice Praha-Pankrác, kde budou provedena lékařská vyšetření potřebná k objektivnímu posouzení zdravotního stavu s cílem zajistit léčení a prevenci dalších chorob spojených se stářím,“ ocitoval ve čtvrtek Právu ze zprávy vězeňské služby Braun.

K tomuto závěru však vězeňská služba došla ještě předtím, než Polednová minulý týden dodala novou zdravotní dokumentaci.