"Už od mládí jsem byla vedena k poslušnosti a k tomu, abych neodporovala dospělým lidem," začala své vyprávění Škrlová, která figuruje v případu brutálního týrání Ondry a Jakuba z Kuřimi jako jedna z šesti obviněných.

Škrlová se podle svých slov již od útlého věku pohybovala pouze v úzké skupině lidí.
Když se seznámila s Kateřinou Mauerovou, musela prý omezit kontakt s okolím na minimum. "Když za mnou přišla nějaká návštěva, zapírala mě," řekla Nově Škrlová.

Týraly mě na chatě
Sestry Kláru a Kateřinu Mauerovou a Hanu Bašovou označila Škrlová ve své výpovědi za hlavní strůjce týrání její osoby. Většinou se podle ní odehrávalo na chatě, kde musela Škrlová podstupovat "terapie." Chtěly jí prý donutit, aby se cítila jako třináctiletá Anička.

"Musela jsem se plazit nebo skákat a u toho odpovídat na různé otázky. Dávaly mi na hlavu pytel, chtěly, abych jedla ze země," vylíčila své zážitky.

V díře jsem začala pochybovat
Zlom v její psychice prý přišel v době, kdy ji ženy dávaly do vykopané díry, přehodily přes ni deku a říkaly: "Barunka je mrtvá, Barunka už není."

V tu chvíli prý Škrlová přestávala mít jistotu v tom, kdo vlastně je. "To byl začátek, kdy jsem se začala ztrácet v těch jménech," řekla.

Škrlová se podle svých slov několikrát pokusila o útěk, vždy se ale nakonec vrátila. Za trest pak musela absolvovat další "výlet na chatu."

Rozsáhlý policejní protokol obsahuje detailní popis sadistických praktik, které na ní měly být vykonávány. Škrlová prý navíc často měla zavázané oči a byla pod vlivem silných léků.

Přesto, že uvedla, že si díky tomu není schopna detailně vybavit, co přesně se na chatě odehrávalo a co přitom prožívala, policii Škrlová vypověděla, že se na jejím týrání měli účastnit mimo dvou zmíněných žen i další lidé.

Je to lhářka, říkají odborníci
Zcela jiný názor na Škrlovou ale mají znalci z oboru psychologie a psychiatrie, kteří jí vyšetřovali na žádost Brněnského krajského soudu. Podle informací středeční Mf Dnes do posudku napsali, že Škrlová je duševně zdravá, není obětí sexuálního týrání a lže.

"Je zcela nepravděpodobné, že by průměrně inteligentní osoba, jakou posuzovaná je, nechala sebou pasivně manipulovat, aniž by účel manipulace akceptovala," napsali s tím, že Škrlová podle nich v roli dítěte i dospělé ženy vystupovala účelově, zcela vědomě a role střídala podle toho, jak to vyžadovala situace.Škrlová začala ve vazební věznici vypovídat poté, co ji žalobce v únoru obvinil, že i ona týrala jednoho ze synů Kláry Mauerové. V rodině týraných sourozenců žila dva roky, a vydávala se tam za opuštěnou Annu. Hoši byli surově biti, mučeni a ponižováni. Pachatelé je zamykali do těsných místností, a dokonce do klecí.

Případ známý jako kuřimská kauza byl odhalen zhruba před rokem. Mezi obviněnými je matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina, dále Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a hocha Adama, její bratr Jan, jeho známý Jan Turek a Hana Bašová. Všichni jsou stíháni za týrání. Hrozí jim osm až 12 let vězení. Podle některých úvah mohou být členy náboženské sekty.