Celková škoda v případu je téměř 150 miliónů korun. Brněnský soud řešil kauzu už před několika lety, kdy Klepáčka poslal na devět let do vězení. Vrchní soud v Olomouci ale případ vrátil zpět do Brna s tím, že při líčení soud náležitě nevyhodnotil všechny důkazy.

Soud tak musí celý případ projednat znovu. Jihlavský podnikatel Klepáček si podle žaloby od roku 1992 do roku 1997 půjčoval peníze, které investoval do své firmy, která v té době prosperovala. Pak ale přišla krize, Klepáček si podle obžaloby peníze nepřestal půjčovat, ale už nevracel. Nyní po něm žádá přes osm desítek lidí, firem a bank milionové částky.

Nebyl to zlý úmysl
„Nebral jsem peníze od lidí, abych je nevracel. Nedělal jsem to ve zlém úmyslu, peníze jsem použil na podnikání. Ale asi jsem v něm udělal nějaké chyby,“ hájil se Klepáček s tím, že byl i terčem agresivních věřitelů či vymahačů.

„V roce 1996 na mě naběhli, měl jsem těhotnou ženu,děti, rodiče. Byl jsem i přepaden, stříleli mi kolem hlavy, nebyla to žádná sranda,“ tvrdil podnikatel. „Vždycky sliboval splátkový kalendář, ale neplatil. Jen jednou mi před Vánoci poslal složenku na dva tisíce,“ řekl u soudu jeden z věřitelů, který se domáhá téměř milionu korun.

„Jednou jsem s ním jednal u něj ve firmě, měl před sebou na stole obrovskou hromadu pětitisícovek, kancelář měl lepší než nějaký ministr,“ vzpomínal věřitel na Klepáčka, který na všechny kolem sebe působil velice seriózně. Podnikatel se mimo jiné pustil se třemi společníky do stavby malé vodní elektrárny.

„Půjčil si na nás z banky 44 miliónů a převedl si je na své účty. Nám zbyly jen dluhy a rozestavěná elektrárna,“ dožadoval se jeden ze společníků satisfakce. Že se Klepáček zřejmě snažil vracet v rámci možností vypůjčené peníze potvrzuje výpověď dalšího svědka.

„Půjčil jsem mu tři miliony a on na mě místo splátek převedl Felicii, obytný vůz a garáž v Jihlavě,“ líčil věřitel. Desítky lidí, kteří uvěřili Klepáčkovým inzerátům, kde nabízel úroky z půjček až ve výši 20 procent, se verdiktu nad podnikatelem dočkají zřejmě na konci dubna.