Za to, nedávno zmíněného soudce potrestal kárný senát Vrchního soudu v Praze a pozastavil mu činnost, soudce se ale odvolal a Nejvyšší soud jej nechal soudit, jen mu snížil plat.

„Případ soudce Nagye mě nenechává klidným. Veřejně jsem pana kolegu vyzval, že pokud mu záleží na prestiži českých soudců, měl by neprodleně složit svoji funkci a odejít z justice. Paděláním rozsudku se mohl dopustit dvou trestných činů, proto jsem se rozhodl konat a podal jsem na něj trestní oznámení,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Mladoboleslavský soudce Pavel Nagy (vlevo) u kárného senátu Nejvyššího soudu v BrněMladoboleslavský soudce Pavel Nagy (vlevo) u kárného senátu Nejvyššího soudu v Brněfoto: ČTK

Z důkazů přednesených před kárným senátem Vrchního soudu v Praze a kárným senátem Nejvyššího soudu je zřejmé, že soudce Nagy spáchal oba trestné činy úmyslným zaviněním.

ČTĚTE: Soudce, který si vymyslel jednání, smí dál soudit
Jeho jednání je proto podle ministra nutné posoudit jako společensky vysoce závažné. Soudce totiž ohrozil svým jednáním důvěru veřejnosti v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudu. Tím je také zdůvodněno i naplnění materiální stránky trestných činů.

„Jako soudce ve věci vedené u Okresního soudu v Mladé Boleslavi padělal protokol o jednání, nařízeném na den 14.2.2007 v 11.00 hodin do jednací síně č. 206, ačkoliv toto jednání se vzhledem k jeho nepřítomnosti na pracovišti nekonalo, do tohoto protokolu uvedl smyšlenou závěrečnou řeč právní zástupkyně, údaje o rozsudku, který ve věci ve skutečnosti nebyl vyhlášen, poté tento rozsudek vyhotovil a nechal jej jako pravý účastníkům doručit,“ píše ministr v trestním oznámení.

„Případem se nyní bude na podnět ministra spravedlnosti zabývat Okresní státní zastupitelství v Mladé Boleslavi jako orgán činný v trestním řízení,“ dodala mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.