Chce, aby Pospíšil posoudil zákonnost jejího postupu a zvážil případné podání kárné žaloby či stížnosti pro porušení zákona.

Schůzka proběhla v utajení před novináři, mluvčí Pospíšila ji Právu potvrdila až v pondělí. Kritici Vesecké jsou přitom přesvědčení, že se tímto krokem snaží ministra do celé věci zatáhnout. To však nejvyšší státní zástupkyně odmítá.

Co přesně Vesecká Pospíšilovi minulý týden předala, nechce ministerstvo ani mluvčí nejvyšší státní zástupkyně říci.

Podle nepotvrzených informací Práva však ministr nedostal celý trestní spis, ale pouze jeho část.

„Naši odborníci na ministerstvu nyní ty dokumenty, které paní Vesecká přinesla, vyhodnotí. Přesto ministerstvo i nadále trvá na tom, že samotné trestní řízení nemůže přezkoumat. Může maximálně prověřit dílčí procesní úkony ze strany státních zástupců. To ale jen stěží může mít vliv na konečné rozhodnutí v kauze Jiřího Čunka,“ řekla v pondělí Právu mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

 

Jak již dříve Právo informovalo, ministr se řídí judikátem Nejvyššího soudu z roku 2003, který mu prý neumožňuje podat stížnost v nějaké trestní věci, pokud ji už přezkoumávalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

V případě předsedy lidovců Čunka to přitom NSZ udělalo dokonce dvakrát.
Vesecká je však přesvědčená, že Pospíšil tak postupovat může, a odvolává se přitom na jiný judikát Nejvyššího soudu z roku 2005.