Desetiletého chlapce rumunské národnosti hledala celou noc z úterý na středu policie na Mělnicku. Ukradl kolo a z Neratovic, kde žije od prosince s otcem, se vydal do Rumunska za svou matkou.

Dítě se ztratilo v úterý před polednem, teprve pozdě večer to rodiče oznámili policii. „Chlapec šel před polednem s otcovou přítelkyní ze školy. Bydlí v Neratovicích na sídlišti v panelovém domě. Tam se u výtahu rozdělili, protože se chlapec bál jezdit výtahem.

K bytu už ale po schodech nepřišel a od té doby se neviděli,“ popsala Právu začátek anabáze mluvčí mělnické policie Štěpánka Mikulenčáková. Rodiče, respektive otec s přítelkyní, nejprve pátrali sami, ztrátu dítěte nahlásili v úterý kolem 21.30.

Do ulic vyšly desítky státních i městských policistů včetně tří psovodů. Dítě našli teprve ve středu ráno mezi obcemi Odolena Voda a Kopeč, tedy zhruba 10 kilometrů od domova. Chlapce si všimli lidé, kteří se dozvěděli z médií o pátrání, a zavolali policii. „Hoch byl v pořádku a ráno jsme jej předali otci,“ řekla Mikulenčáková.

Šel za matkou do Rumunska

Chlapec, který kvůli své národnosti neumí téměř vůbec česky a slyší na jméno Lavi, se zřejmě toužil setkat znovu se svou matkou. „Ta je ale v Rumunsku, hoch se vůbec neorientuje, prostě se někam vydal a nejspíš chtěl za maminkou, protože se možná kvůli problémům ve škole bál jít domů. Tady v Čechách je teprve od prosince s otcem a jeho přítelkyní,“ vysvětloval příčinu útěku z domova vyšetřovatel mělnické policie Jan Štěpánek.

Na cestu si hoch vzal i kolo, které zřejmě někomu ukradl, zatím se ale policii nikdo nepřihlásil, že by mu kolo chybělo. Noc Lavi nejspíš projezdil na kole a vyčerpaného a desorientovaného jej ráno objevili u Odolena Vody.