„Jsem rád, že se potvrdilo mé tvrzení, že šlo o půjčku, na kterou mám standardní smlouvu,“ řekl v pátek Právu Kadlec.

S informací o závěrech policistů přišel server Aktuálně.cz. „Nemáme v ruce jediný důkaz, že to byl úplatek. Kadlec proto nebude z korupce obviněn. Kloníme se k tomu, že šlo o past, kterou na něj připravil Radovan Krejčíř, aby ho měl vzhledem ke svým tehdejším aktivitám v Čepru v hrsti,“ řekl serveru nejmenovaný policejní důstojník.

Připomněl, že dva milióny korun, které měl Kadlec na sporožirovém účtu, na něj vložil Krejčířův blízký spolupracovník Marcel Hájek.

V kauze Loreta šlo o čtyři miliardy z Čepra

Bylo to přitom v době, kdy se Krejčíř pokusil obchodovat se státní společností Čepro, které tehdy Kadlec šéfoval. Oba ale byli loni na jaře v souvislosti s Čeprem obviněni z pokusu o podvod. V kauze známé jako Loreta se podle policie skupina pěti lidí v čele s Krejčířem a Kadlecem pokusila v letech 2003 a 2004 nezákonně pomocí nevýhodné smlouvy mezi firmou Loricus a Čeprem získat ze státního podniku čtyři miliardy korun na pokutách.

„Vždy jsem odmítal obě kauzy. Byly jinak vnímány než jsem tvrdil, ale teď jsem rád, že otázku půjčky potvrdila i policie,“ podotkl Kadlec.

Dva milióny údajně pochází od někdejšího náměstka v Čepru Alexandra Houšky, který je v případu Loreta také obviněn. Ten prý ale jakékoli předání peněz Kadlecovi odmítá.