"Podle nových informací se totiž dopustili mnohem závažnější trestné činnosti než se původně předpokládalo," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství v brně Hynek Olma. Doplnil, že trestní stíhání bylo zpřísněno v listopadu. Neuvedl ale, na základě čeho se kvalifikace zpřísnila.

Kateřina Mauerová a Hana Bašová jsou stíhány za týrání svěřené osoby spáchané formou spolupachatelství. Jan Škrla čelí obvinění ze zbavení osobní svobody a z ublížení na zdraví. Čtvrtý z obviněných je Jan Turek, který až do listopadu byl stíhán pouze za napomáhání k trestnému činu. Podle státního zastupitelství se ale také on dopustil týrání a ublížení na zdraví. Hrozí mu až osm let vězení, tedy stejná sazba jako předtím.

Matce hrozí 12 let

Hlavní obviněnou je matka dvou týraných chlapců Ondry a Jakuba Klára Mauerová, u ní se kvalifikace nezměnila a nadále jí hrozí podle Olmy za týrání a zbavení osobní svobody až 12 let vězení. Podle některých spekulací Mauerová podléhala v názorech na "výchovu" dětí lidem kolem sebe.

V médiích se v uplynulých týdnech objevily zprávy podle nichž bylo týrání dvojice chlapců mnohem brutálnější než se původně uvádělo. Hoši byli uzavíráni do temných prostor, svázaní a nazí. Podle některých informací čelili bití a byli dokonce páleni cigaretami.

Na případ se přišlo v květnu, kdy soused rodiny objevil na záběrech z chůvičky obrázky týraného chlapce.