Šance, že by se tedy Pitr dobrovolně vrátil ze svého zahraničního exilu do ČR, se tak nyní snížila na minimum.

Podnikatel totiž nedávno vzkázal, že zpět do Česka zamíří ze své vlastní vůle pouze tehdy, když bude obnoven jeho případ.


Pitr dostal před časem pět let vězení za krácení daní v případu z roku 1994. Stejně dopadli i další podnikatelé – Miroslav Provod a Jiří Syrovátka, šest let pak soudy uložily Vratislavu Romanovskému a dvouletou podmínku Milanu Jungrovi.

Pitrovi teď zbývá poslední možnost, kterou je rozhodnutí pražského městského soudu o jeho opakované žádosti na obnovu procesu. Tou se zabývá soudce Petr Novák, který Pitra poslal za mříže a navíc v minulosti jeho první žádost na obnovu líčení zamítl.

„Musím nejprve počkat, až dostanu spisový materiál od Nejvyššího soudu. Teprve pak budu moci o jeho žádosti rozhodovat,“ řekl nedávno Právu Novák.

Odmítli dovolání všech

Kromě Pitra podal dovolání i Provod, který jako jediný ze čtyř nepodmíněně odsouzených již nastoupil do vězení. Na Nejvyšší soud se obrátili také Jungr a Romanovský. „Soud ale odmítl dovolání všech odsouzených,“ doplnil zdroj Práva z NS.

Pitr argumentoval hlavně tvrzením, že právní kvalifikace rozsudků není správně odůvodněna.

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu prý dosáhla 51 miliónů korun. Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 miliónu korun.

Podle obhajoby ale jednání skupiny nelze právně kvalifikovat, jak to učinily soudy. „Šlo tehdy o daň z přidané hodnoty, která se do trestního zákona dostala až v roce 1998,“ řekl před časem Pitrův advokát Jiří Teryngel. Mužům by prý soudy musely prokázat podvodný úmysl, což se podle právníka nepodařilo.

Navíc sám Pitr krátce před svým červnovým útěkem z ČR řekl Právu, že mínil zaplatit údajnou způsobenou škodu, ale na Finančním úřadu v Praze 3, který měl být poškozeným, o žádné finanční újmě nic nevěděli.

Pitr sice tehdy převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, ale zároveň požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Poté zmizel, policie po něm marně pátrá již několik měsíců. Je patrně za hranicemi, naposledy se hovořilo o Rakousku. Na něj i na Romanovského, který utekl do Austrálie, soudy před časem vydaly mezinárodní zatykač.