"Takovou dopravní nehodu si nepamatujeme. Jelen proskočil čelním sklem, řidič už ani nikam nepopojel a na místě zemřel," řekl Právu operační důstojník českolipské policie. Ve chvíli tragické nehody seděla ve voze ještě řidičova manželka a jeho dvě dospělé dcery. Všichni jeli za nákupy do nedalekého Liberce.

"Naše posádka na místě už nemohla řidiči pomoci. Jeho zranění byla vážná a neslučitelná se životem. Posádka převezla ještě manželku řidiče s lehkým zraněním na centrální příjem do českolipské nemocnice," potvrdila Právu tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Kristýna Fejfarová. Obě mladé ženy vyvázly bez zranění ale utrpěly šok.

Srážky se zvěří jsou časté, skok přímo do vozu však nikoliv

Dopravní nehody s vysokou zvěří nejsou v lesních úsecích podle dopravních policistů i podle myslivců ničím neobvyklým. To, že by ale jelen skočil čelně přímo do kabiny vozu, nikdo nepamatuje. "Před týdnem se stala nedaleko u Rynoltic podobná nehoda, kdy jelen narazil do auta a dokonce ho až přelétl. Posádka měla ale štěstí, protože se jí nic nestalo. Auto bylo na odpis," svěřil Právu myslivec Jindřich Kynych. Nebezpečná pak není jenom až 150kilová váha zvířete, ale především jeho paroží, které může dosahovat až k jednomu metru. Pokud zvíře svou vahou nezraní posádku auta, může jí ublížit parožím.

Pozor na zvěř ve skupinách

Vysoká zvěř chodí podle myslivců většinou ve skupinkách a řidiči by si na to měli dávat velký pozor. Pokud uvidí přebíhat jedno zvíře, je zřejmé že za ním poběží ještě další. "Zabránit se tomu ale nedá. Zvířata jsou v tom nevyzpytatelná. Kolikrát je vidím, jak stojí v příkopě, přibrzdím a čekám, kdy poběží. Lidé si jich ale mnohdy nevšimnou," dodal myslivec.

Srážka s vysokou anebo lesní zvěří pak většinou končí smrtí zvířete a vysokými škodami na vozidlech. "Většinou je to totální odpis vozu, když zvíře narazí z boku, anebo velmi rozsáhlá oprava v řádech i stovek tisíc korun," uzavřel vyšetřovatel dopravních nehod.