Podle zástupce šéfa celorepublikové kriminálky Jana Chmelíka vede Moravskoslezský kraj i v počtu mladistvých pachatelů, tedy těch mezi 15 a 18 lety. "Znamená to pro nás obrovský vykřičník, protože tu je samozřejmě velká pravděpodobnost, že budou v trestné činnosti pokračovat i v dospělosti a stanou se z nich recidivisté," řekl právu Chmelík.

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové se sice ve věku mezi 12 a 17 lety většina problémových dětí vybouří a polepší se, ale zůstane tzv. tvrdé jádro. "Z něj se pak rekrutují budoucí recidivisté. Čím dřív se zločinem začnou a čím dřív začnou uplatňovat i násilí, tím je takové riziko vyšší," řekla Čírtková.

Obraz typického dětského zločince přitom podle ní odpovídá všeobecně rozšířeným představám. "Nejčastěji to jsou děti z rozvrácených nebo málo fungujících rodin bez perspektiv. Děti pak mají problémy ve škole a trpí syndromem problémového dítěte, je to často spojené třeba s předčasnou konzumací alkoholu," vysvětlila Čírtková.

Dětská kriminalita v ČR v roce 2006
kraj počet trestných činů
Praha 372
Středočeský 136
Zlínský 86
Moravskoslezský 759
Olomoucký 204
Liberecký 143
Ústecký 258
Jihomoravský 299
Karlovarský 75
Jihočeský 232
Plzeňský 125
Královéhradecký 153
Pardubický 122
Vysočina 126

A proč je situace na Ostravsku tak kritická? Podle odborníků je to dáno hlavně tím, že podobně problémových rodin a rizikových faktorů je v tomto regionu nejvíc. "Je tam hodně nezaměstnanosti a alkoholu. To má samozřejmě negativní dopad na výchovu, a vliv rodiny je v tomto ohledu zcela zásadní a nezastupitelný," řekl k tomu Chmelík.

Zároveň dodal, že mezi nejčastější činy páchanými dětmi, které by byly jinak pro dospělého trestné, patří zejména majetkové krádeže. "Ovšem děti se zapojují i do hospodářské trestné činnosti, jsou např. velmi zdatné ve směnném obchodu, vyměňují si různý nelegální software nebo nahrávky," dodal Chmelík.