Hlavní obsah

Brífink po jednání vlády k zmírnění opatření proti šíření covidu

Na pátečním jednání vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) byl hlavním tématem návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na zmírnění opatření proti covidu-19. Z pátého stupně protiepidemického systému PES se ČR přesunula do čtvrtého. Brífink po jednání Novinky nabídly živě.

Brífink po jednání vlády k zmírnění opatření proti šíření covidu

Ve čtvrtém stupni, který představuje rizikové skóre od 61 do 75, se má obnovovat docházka všech žáků do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách.

Nakonec vláda rozhodla, že se to uskuteční podle dříve oznamámeného scénáře postupně.

Povoleno je také shromažďování až šesti osob a byl zmírněn zákaz vycházení až od 23.00 místo dosavadních 21.00.

Obchody budou moci mít také otevřeno až do 23 hodin, zákaz nedělního prodeje i omezení jednoho nakupujícího na 15 metrů čtverečních zůstává.

Systém PES celkem počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Pro přechod do vyššího stupně rizika a zpřísnění opatření je třeba číslo vyšší úrovně po dobu tří dnů, pro pokles do nižšího pak týden.

V nižších rizikových pásmech lze však následně podle Blatného uvolňovat i regionálně.

Pokud se epidemická situace bude vyvíjet dál dobře, mohlo by se Česko podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) posunout na stupeň číslo tři od pondělí za týden - mohly by se otevřít obchody a s omezeními i restaurace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků