Hlavní obsah
Testování na koronavirus Foto: Benoit Tessier, Reuters

V Česku jsou první podezření na jihoafrickou mutaci

Britská mutace koronaviru doslova spolkla západ Čech, zejména Karlovarsko, a šíří se dál. A objevil se nový problém. Národní referenční laboratoř (NRL) už obdržela dva vzorky podezřelé na jihoafrickou mutaci. V obou případech se k nám dostala ze zahraničí v rámci cest. Zatím není potvrzeno, zda se o jihoafrickou mutaci skutečně jedná.

Testování na koronavirus Foto: Benoit Tessier, Reuters
V Česku jsou první podezření na jihoafrickou mutaci

„NRL doposud sekvenací JAR variantu viru nepotvrdila. Informaci máme v tuto chvíli o dvou suspektních vzorcích, z nichž jeden bude připraven k sekvenaci, druhý není k sekvenaci vhodný kvůli nízké koncentraci RNA. V obou případech se jedná o podezření na import ze zahraničí,“ řekla Právu mluvčí SZÚ Klára Doláková.

V obou případech se jedná o podezření na import ze zahraničí
Klára Doláková, mluvčí SZÚ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) už varovalo, že došlo k velkému nárůstu mutačních variant covidu-19 na celém kontinentu.

V Irsku byla Brigita, tedy britská varianta viru, už na začátku minulého týdne dominantně cirkulující kmen, další země by měly v příštích týdnech podle střediska očekávat podobnou situaci.

„Také varianta B.1.351 (jihoafrická mutace) byla ve zvýšené míře hlášena ze zemí Evropy, často v souvislosti s cestováním. Varianta P.1 (tzv. brazilská mutace) je dosud hlášena nejméně, hlavně ve spojitosti s cestami z Brazílie, kde se tato varianta šíří,“ uvádí se ve zprávě ECDC, kterou zveřejnil Státní zdravotní ústav.

Britská dominuje

Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu tvoří britská varianta v celostátním měřítku něco málo přes 12 procent všech sekvenovaných virů.

„Uvedený podíl se liší v rámci krajů, kde se pohybuje v rozmezí od nulových hodnot například v Jihočeském kraji do 97 procent v Karlovarském kraji,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová s tím, že na základě dostupných dat nelze hovořit v rámci ČR o masivním šíření britské varianty.

Mluvčí SZÚ v pondělí odpoledne však Právu sdělila, že výskyt britské mutace v podezřelých vyšetřovaných vzorcích je jednoznačně dominantní. „Z dostupných dat vyplývá, že variantu detekujeme v 60 až 80 procentech vyšetřených materiálů,“ uvedla mluvčí Doláková.

Rozšíření agresivnějších variant viru podle odborníků nevěstí do příštích týdnů nic dobrého. „Modelová analýza ukazuje, že ačkoli protipandemická opatření pokračují, nebo jsou v posledních měsících zpřísňována, lze v evropských zemích předpokládat výrazný vzestup případů a úmrtí v důsledku covidu-19,“ upozorňuje ECDC a varuje před rozvolňováním v zemích, kde to v posledních dnech začíná vypadat lépe.

Vakcinace zmírní vliv nových variant s vyšší nakažlivostí a sezonnost může potenciálně redukovat šíření viru v letních měsících. Podle ECDC ale předčasná rozvolnění opatření povedou k rapidnímu vzestupu incidence onemocnění, detekce závažných případů a úmrtnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků