Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Jan Blatný Foto: ČTK

Skórovací systém umožní lidem předvídat zavádění opatření

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na páteční tiskové konferenci představil prozatímní pracovní verzi připravovaného skórovacího systému. Ten umožní občanům podle denně zveřejňovaného čísla předpovídat zavádění či odvolávání opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný Foto: ČTK
Skórovací systém umožní lidem předvídat zavádění opatření

Rizikové skóre šíření epidemie bude podle Blatného vyjadřovat každý den aktualizované číslo od 0 do 100, na které bude navázáno pět úrovní opatření.

„Cílem je maximální čitelnost a uchopitelnost skóre každým občanem. Bude to hodnoceno primárně barevnou škálou a bude to poskytovat informace jak celoplošně, tak pro jednotlivé kraje,” oznámil ministr.

K číslu podle Blatného odborníci dojdou kombinací několika různých parametrů, jako je třeba hodnota reprodukčního čísla či počet nově hospitalizovaných pacientů, zvláště těch v těžkém stavu.

Data pro výpočet bude ÚZIS podle ministra kvůli transparentnosti zveřejňovat tak, aby si v případě zájmu mohl každý občan výpočet ověřit.

Jde fakticky o jakousi obdobu tzv. covidového semaforu, jehož zamýšleným cílem bylo umožnit lidem na základě barev odhadovat vývoj situace a zavádění opatření. Reálně však systém, tak jak byl zamýšlen, nikdy kvůli překotnému rozhodování vlády nefungoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků