Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

První na světě. Izrael bude testovat polykací vakcíny

Izraelci se jako první na světě blíží ke klinickým testům perorální vakcíny proti koronaviru. Vyvíjeli ji společně s indickými experty a ke spuštění testů už chybí jen povolení izraelského ministerstva zdravotnictví, informoval deník The Jerusalem Post.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
První na světě. Izrael bude testovat polykací vakcíny

Kvůli vývoji vakcíny nazvané Oravax spojila své síly izraelská společnost Oramed Pharmaceuticals s indickou firmou Premas Biotech, která na vývoji „polykací“ vakcíny pracuje již od března.

Látka se už začala testovat v předklinických studiích proti všem variantám covidu-19

Prvních několik tisíc tobolek potřebných ke klinickým testům se vyrábělo v Evropě, informoval bez dalších podrobností list.

Oravax se podle deníku zaměřuje na tři strukturální proteiny koronaviru, zatímco například vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna se soustředí na jediný spike protein.
„Perorální vakcína by tedy měla být mnohem odolnější vůči pokusům různých mutací překonat ji,“ vysvětlil Nadav Kidron, šéf izraelské farmaceutické firmy.

Budou potřeba neočkovaní

„Polykací“ vakcína se už začala testovat v předklinických studiích proti všem rozšířeným variantám covidu-19 včetně nakažlivější delty.

Vědci už také dokončili pilotní studii na zvířatech. Zjistili přitom, že vakcína podporuje vývoj protilátek imunoglobulinu G (IgG) a imunoglobulinu A (IgA), který je nezbytný pro dlouhodobější imunitu.

Klinických testů nového séra se musejí zúčastnit dobrovolníci, kteří nebyli očkování jinou látkou.

„Polovina si vezme jednu kapsli a druhá dvě,“ vysvětlil Kidron.

„V první fázi nebude žádná skupina s placebem, protože naším cílem je měřit hladinu protilátek a dalších indikátorů imunity,“ dodal s tím, že tyto testy by neměly trvat déle než šest týdnů od náboru dobrovolníků.

Polknu a jdu

Perorální vakcína Oravax má podle odborníků nespornou výhodu v tom, že ji podle prvních testů lze skladovat při pokojové teplotě.

Po důkladném odzkoušení nebude vyžadovat podání od profesionálního zdravotníka. Tyto výhody vyniknou zejména v tom případě, že očkování proti nemoci covid-19 bude doporučované každý rok jako standardní vakcína proti sezonní chřipce.

Běžné očkování drhne
Alespoň jednu injekci s vakcínou proti koronaviru dostalo 25,8 procenta světové populace.
Plně očkovaných je jen 13,3 procenta.
Zdravotníci na to použili už 3,76 miliardy dávek vakcín. Nyní spotřebují 29,7 milionu dávek séra denně.
V chudších zemích v současnosti má za sebou alespoň jednu dávku pouhých 1,1 procenta populace.
Zdroj: Ourworldindata.org
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků