Hlavní obsah
Vakcína Comirnaty společností Pfizer a BioNTech Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Pfizer a Moderna zvýšily ceny vakcín

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti covidu-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli server Financial Times (FT).

Vakcína Comirnaty společností Pfizer a BioNTech Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Pfizer a Moderna zvýšily ceny vakcín

Nová cena za dávku vakcíny firmy Pfizer, vyvinuté společně se společností BioNTech, je 19,50 eura (497 korun), zatímco v předchozích dohodách činila 15,50 eura (395 korun). Moderna si pak v poslední dohodě s EU řekla za jednu dávku 25,50 dolaru (548 korun), dříve přitom chtěla 22,60 dolaru (485 korun).

Podle jednoho z činitelů EU si přitom chtěla Moderna účtovat za dávku 28,5 dolaru (612 korun), nicméně nakonec slevila, protože se zvětšil objem objednávky.

FT uvedl, že evropské státy na zvýšení cen přistoupily kvůli obavám z vedlejších účinků jiných očkovacích látek. Jednání probíhala v době, kdy se široce diskutovaly vedlejší účiny vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson. Státy navíc dávky potřebují, protože je možné, že budou poskytovat další posilovací dávky pro již očkované lidi.

Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

Firmy Pfizer a Moderna letos podle FT vydělají na proticovidových vakcínách desítky miliard dolarů (stovky miliard korun), řada zemí s nimi totiž bude chtít uzavřít nové smlouvy, mimo jiné kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru zvané delta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků