Hlavní obsah
Nizozemský premiér Mark Rutte Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Od půlnoci všechno zavřeme, překvapil Nizozemce premiér

Vzhledem k dramaticky stoupajícím počtům potvrzených případů nákazy koronavirem se nizozemská vláda rozhodla od půlnoci z pondělí na úterý uvalit na zemi přísný lockdown, který potrvá až do 19. ledna.

Nizozemský premiér Mark Rutte Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP
Od půlnoci všechno zavřeme, překvapil Nizozemce premiér

„Nizozemsko se na příštích pět týdnů zcela uzavře,“ oznámil v televizním projevu premiér Mark Rutte. Poprvé od počátku pandemie se uzavřou i všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren, píše agentura DPA.

Od půlnoci se uzavřou kina, divadla a muzea, stejně jako kadeřnictví, fitness studia a plavecké bazény. Lidé se smí denně setkat jen se dvěma dalšími lidmi, během vánočních svátků se třemi. Nizozemský server Nos uvedl, že opatření se zavádí tak rychle kvůli tomu, aby v obchodech nenastal zmatek.

Od středy se uzavírají všechny školy a školky. Nizozemcům se nedoporučuje až do poloviny března cestovat do zahraničí.

Rutte zdůraznil, že jde o „mimořádně tvrdou zprávu zejména před Vánocemi“. „Ale nemáme na výběr,“ řekl. Situace je podle jeho slov velmi vážná a nemocnice tlaku těžko odolávají. „Ale zvládneme to,“ potvrdil.

Počty nakažených razantně stoupají od poloviny listopadu. Nejnovější čísla jsou alarmující. Během 24 hodin přibylo 8500 nově potvrzených případů nákazy. Je to sice méně než o den dříve, kdy zdravotníci hlásili 10 tisíc nakažených, nicméně čísla jsou vysoká. Pro srovnání, Německo, které má pětkrát více obyvatel než 17milionové Nizozemsko, hlásilo v pondělí 16 tisíc nově potvrzených případů.

Bylo to premiérovo druhé televizní vystoupení. V pozadí bylo slyšet pískání a skandování demonstrantů, kteří protestovali proti zpřísněným opatřením před sídlem úřadu vlády. Od poloviny října jsou v zemi uzavřeny restaurace a bary a omezeny kontakty mezi lidmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků