Hlavní obsah

Nemocnice v Královéhradeckém kraji nezvládají nápor, záchranka vozí pacienty jinam

Kapacita covidových lůžek v nemocnicích Královéhradeckého kraje je téměř naplněná, záchranná služba proto začala převážet pacienty do nemocnic mimo území regionu.

Nemocnice v Královéhradeckém kraji nezvládají nápor, záchranka vozí pacienty jinam

„Situace v našich nemocnicích je velmi vážná. Neustále přibývají noví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci, a naše zařízení už tento nárůst covid pozitivních pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají. Už v pondělí proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje. Bohužel predikce pro následující dny není lepší. Jen za pondělí hygienici potvrdili tisíc nových případů, a proto očekáváme, že čísla hospitalizovaných ještě porostou,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Jednoho pacienta převezli z trutnovské do pardubické nemocnice. Také Fakultní nemocnice Hradec Králové přeložila během úterý jednoho pacienta s covidem-19 na umělé plicní ventilaci do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, aby si uvolnila ventilované lůžko. „V posledních dnech zaznamenáváme velký nápor na lůžka na covidových odděleních a pacientů bude podle predikcí ještě přibývat,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

V hradecké fakultní nemocnici je nyní hospitalizováno zhruba 185 pacientů s covidem-19, z toho zhruba pět desítek z nich vyžaduje umístění na jednotce intenzivní péče. Nemocnice má pro covidové pacienty ještě několik volných lůžek, ale situace se velmi rychle mění. Otevření dalších lůžek komplikuje nedostatek personálu, v práci nepřítomných je zhruba 250 zdravotníků. Obdobná situace je v krajských nemocnicích, které hospitalizují 270 covidových pacientů.

Padl rekord v převozech z karantény do nemocnice

Nemocnice připravují další navýšení kapacity lůžek a dovybavují běžná lůžka na standardních odděleních, míst bude potřeba co nejvíce. „Už se neobejdeme bez pomoci dalších zařízení a musíme využít i lůžka mimo nemocnice. Například v Janských Lázních máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek,“ doplnil hejtman.

Záchranáři v posledním týdnu zaznamenali zatím nejvyšší počet převozu covid pozitivních osob z domácí karantény. Celkem za týden do nemocnic přepravili 201 osob, v jeden den padl dokonce rekord za celou dobu epidemie, celkem 40 přepravených osob z domácí karantény do nemocnic.

Nemocnice si v minulém týdnu také nejvíce vypomáhaly s hospitalizací covid pozitivních pacientů. „Nutnost převozu covidových pacientů mezi nemocnicemi v regionu byla minulý týden největší za celou dobu epidemie. Přepravili jsme takto mezi nemocnicemi 32 osob za týden,“ doplnil ředitel krajské záchranky Libor Seneta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků