Hlavní obsah
Vývoj epidemie na Slovensku Foto: korona.gov.sk

Každý pátý hospitalizovaný s covid-19 na Slovensku umírá, uvedl ministr. Lockdown zpřísní

Pandemická komise, poradní orgán slovenské vlády, navrhla v pátek zpřísnění lockdownu, které by zahrnovalo i zákaz vycházení a omezení pohybu mezi jednotlivými okresy. Zpřísnění avizoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který uvedl, že v nemocnicích nyní umírá každý pátý hospitalizovaný s covid-19. O podobě lockdownu s definitivní platností rozhodne slovenská vláda.

Vývoj epidemie na Slovensku Foto: korona.gov.sk
Každý pátý hospitalizovaný s covid-19 na Slovensku umírá, uvedl ministr. Lockdown zpřísní

Podle ministra zdravotnictví by se opatření mohla podobat těm, která byla na Slovensku v platnosti v období Velikonoc. Lidé by mohli vycházet z domova pouze do obchodu, do práce, k lékaři a do přírody pouze v rámci okresu. „Situace je vážná, koronavirus vykazuje známky řetězového a nekontrolovatelného šíření,“ uvedl Krajčí.

Ministr upozornil, že pandemická situace se na Slovensku za poslední týden zhoršila a že v nemocnicích umírá každý pátý pacient, které s covid-19 hospitalizují.

Podle vládního webu s daty o koronaviru začalo obětí výrazně přibývat na začátku listopadu, v posledních dnech na Slovensku evidují denně desítky obětí s nákazou. Celkem od začátku pandemie v zemi zemřelo 1122 nakažených.

Podle webu pravda.sk by zpřísněný lockdown mohl začít už 17. prosince, nikoliv od 21. prosince, jak tento týden avizovala vláda. Uzavřít by se měla lyžařská střediska i hotely, s čímž původní plán nepočítal.

Vláda předpokládá, že lockdown potrvá minimálně tři týdny. Fungovat budou jen obchody s potravinami, drogerie a lékárny.

Hlavní hygienik Ján Mikas řekl, že musí dojít ke zpřísnění opatření, aby se zcela nezaplnila kapacita slovenských nemocnic. Počet hospitalizovaných totiž v pondělí poprvé od začátku pandemie překročil 2000 osob. Hrozí také nedostatek personálu, protože přes 2000 zdravotníků je v karanténě.

PCR testy odhalily ve čtvrtek 2166 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a zemřelo 18 lidí. Antigenní testy odhalily dalších 3023 případů. V nemocnicích je 1932 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19, z toho 144 na JIP a 138 na plicní ventilaci. Celkově bylo v zemi dosud pozitivně testováno 127 087 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků