Hlavní obsah
 

Krevní plazma vyléčených pomáhá proti koronaviru. Kdo ji může darovat

S přibývajícími počty lidí nakažených koronavirem roste i množství těch, kteří potřebují krevní plazmu od dárců. České nemocnice však trápí její nedostatek. Nejvíce by plazma pomohla pacientům, jejichž stav se právě zhoršil a byli převezeni do nemocnice.

 
Krevní plazma vyléčených pomáhá proti koronaviru. Kdo ji může darovat

U nakažených infekcí covid-19 se vytvářejí protilátky proti viru, které v těle přetrvávají i po uzdravení. Podání krevní plazmy od člověka, který nemoc prodělal, jinému nakaženému, patří mezi způsoby léčby.

Rekonvalescentní plazma, tedy krevní plazma vyléčených pacientů, se v českých nemocnicích čím dál více používá k léčbě pacientů s covidem-19.

Pravidla dárcovství

Pro darování této plazmy platí podobná kritéria jako u běžného dárcovství. Vyléčený dárce musí splňovat všeobecné podmínky, jakými jsou například všeobecné zdraví, věk mezi 18 a 65 lety (u prvodárců pouze do 60. roku věku) či váha nad 50 kilogramů.

Není možné darovat plazmu, pokud jste v minulosti dostali krevní transfuzi či rodili.

Darování plazmy po nákaze covidem-19
Optimální průběh onemocnění u potenciálních dárců zahrnoval příznaky respirační infekce (tj. zvýšená teplota, kašel apod.). V takovém případě se předpokládá, že se u nakaženého vytvořily protilátky.
Plazmu či krev je možné darovat nejdříve 14 dní po uzdravení. Vhodné je darovat do tří měsíců po uzdravení, než množství protilátek v těle začne výrazněji klesat.
Dárce musí být v dobrém zdravotním stavu a splňovat podmínky dárcovství.

Podrobnější informace o běžných kritériích pro darování krve poskytuje Společnost pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně zde.

Darovat mohou i lidé, kteří jsou uzdraveni, ale nevrátil se jim dosud čich nebo chuť. Rekonvalescentní plazmu lze darovat opakovaně, mezi odběry však zpravidla musí být mezera alespoň dva týdny. U prvních čtyř odběrů může být povolena i kratší.

Odběr krve zabere dárci zhruba 15 minut, naproti tomu odběr plazmy trvá přes hodinu.

Foto: Novinky

Plazmu lze odebírat více způsoby. Buď lékaři odeberou krev přímo, nebo ještě během odběru oddělí krevní plazmu od červených krvinek, které dárci vrací. Tato metoda je časově náročnější, lékaři z ní ale získají třikrát větší množství plazmy.

„Ze speciálního odběru plazmy máme té plazmy tři jednotky. Ty vystačí na léčbu pro jednoho a půl pacienta. Ze standardního odběru krve máme jednu jednotku, takže na léčbu jednoho pacienta musí připadnout dva dárci,“ uvedl primář transfúzního oddělení Petr Turek z Thomayerovy nemocnice.

Nejúčinnější je dexametazon

Plazma je podávána pacientům ve velmi těžkém stavu, kdy remdesivir již nepomáhá, a u středně těžkých průběhů nákazy, u nichž na remdesivir ještě nedošlo.

„Je to rozhodně bezpečná terapie, vidíme, že pacient se zlepšuje, ale není to tak převratná léčba. U plazmy je efekt malý, u remdesiviru středně významný a u dexametazonu jasně nejvýznačnější,“ upozorňuje Michal Holub, přednosta Kliniky infekčních nemocí 1. lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků