Hlavní obsah
 

Kapitána Moora provázeli na poslední cestě vojáci a rodina

Britský kapitán ve výslužbě Sir Tom Moore, který se proslavil po celém světě, když vybral na charitu určenou pro zdravotnický systém své země 33 milionů liber (přes 990 milionů korun), byl v sobotu pohřben, informovala zpravodajská stanice BBC. Stoletý veterán druhé světové války zemřel 2. února po onemocnění covidem-19. Na poslední cestu ho vyprovodili vojáci a nejužší část rodiny, nad místem přeletěl další veterán druhé světové války, letoun C-47 Dakota.

 
Kapitána Moora provázeli na poslední cestě vojáci a rodina

V souladu s britskými protipandemickými omezeními se pohřbu v bedfordském krematoriu ve středoanglickém hrabství Bedfordshire zúčastnilo jen osm členů Moorovy nejbližší rodiny: dvě dcery, jejich manželé a čtveřice vnoučat. Ceremoniál přenášela televize.

Jeho popel bude nakonec uložen na rodinném pozemku v hrabství Yorkshire, napsal server The Daily Mail. Na náhrobku by měl mít epitaf tohoto znění: „Říkal jsem vám, že jsem příliš starý.“

Hrdinou i ve 100 letech

Válečný hrdina Moore inspiroval nespočet Britů během prvního lockdownu tím, že pro britský Národní zdravotní systém (NHS) dokázal získat tolik milionů liber.

V dubnu se rozhodl uspořádat sbírku na pomoc britskému zdravotnictví, které se potýkalo s první vlnou epidemie covidu. Slíbil, že denně ujde 10 krát 25 metrů z jedné strany své zahrady na druhou a do svých stých narozenin, které oslavil 30. dubna, vzdálenost přejde celkem stokrát. Původně chtěl Moore vybrat touto akcí tisíc liber. Nakonec shromáždil skoro 33 milionů.

„Tati, jsem na tebe pyšná,” řekla ve smutečním proslovu při obřadu dcera Lucy Teixeiraová. „Jsem pyšná na to, čeho jsi dosáhl za celý život, a zejména loni. Sice jsi odešel, ale tvůj duch zůstává,” dodala.

Během ceremoniálu zazněla mj. píseň You'll Never Walk Alone, jejíž verzi Moore nahrál se zpěvákem Michaelem Ballem, dále symbol protinacistického odporu The White Cliffs of Dover v podání loni zesnulé Very Lynnové či verze písně Smile, kterou nazpíval Michael Bublé. Moore si též v chystané biografii vyžádal píseň My Way Franka Sinatry.

Rakev zabalenou do vlajky Spojeného království přenesla šestice vojáků yorkshirského pluku. Posléze 14 vojáků čestné stráže vypálilo tři salvy a nad místem přeletěla zmíněná Dakota.

Královna Alžběta v červenci pasovala Moora na rytíře. Americký Bílý dům po jeho smrti uvedl, že „svým životem a činy inspiroval miliony dalších lidí”. Poslední měsíce života veterán strávil psaním své biografie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků