Hlavní obsah
Boris Johnson na kole Foto: Profimedia.cz

Johnson porušil svá vlastní nařízení, vyjel si na kole příliš daleko

Britský premiér Boris Johnson čelí tlaku, aby vysvětlil svojí nedělní vyjížďku na kole. Obyvatelé Londýna ho spatřili v Olympijském parku na východě Londýna, což je asi 11 kilometrů od premiérského sídla. Vládní restrikce přitom Britům nařizují, aby se zdržovali pouze v blízkosti svého bydliště. Policie nedodržování opatření pokutuje.

Boris Johnson na kole Foto: Profimedia.cz
Johnson porušil svá vlastní nařízení, vyjel si na kole příliš daleko

„Premiér dodržuje koronavirová pravidla. V předpisech není napsáno, že když na místo dojedete autem, tak tam nesmíte cvičit. Tím nekomentuji případ pana premiéra, ale pravidla jen říkají: pohybujte se v okolí,” uvedl pro deník Guardian zdroj z Downing Street.

Současná pravidla britské vlády lidem přikazují, aby „necestovali mimo své okolí” (angl. local area). Právě ono slovíčko „local”, tedy „lokální”, budí rozpaky. Nikdo přesně neví, co tím vláda myslí.

Mluvčí vlády odmítl sdělit, zda 11 kilometrů od místa bydliště, jako tomu je v tomto případě, ještě spadá do povolené „lokální” vzdálenosti.

Jasno v tom zřejmě nemá ani policie, protože v posledních dnech se objevily případy, kdy přišel trest i za menší vzdálenost. Strážníci z Derbyshire například udělili pokutu ve výši 200 liber (5800 Kč) dvěma ženám, které si vyjely do 8 kilometrů vzdáleného parku na procházku. Měly s sebou horký nápoj, což policie označila za nelegální „piknik”.

Podle mluvčí policie takové chování „zjevně není v souladu s národním úsilím omezit cestování, omezit šíření nemoci a snížit počet úmrtí”. Po vlně kritiky byla pokuta nakonec stažena.

Zabloudit 11 kilometrů od domova

Šéfka londýnské policie Cressida Dicková uvedla, že Johnsonův výlet nebyl v rozporu se zákonem. Apelovala ale na vládní představitele, aby stanovili jasnou definice toho, co znamená sportovat „lokálně”.

Premiéra se zastal ministr zdravotnictví Matt Hancock, který sám několikrát nařízení porušil. „Je v pořádku, když jdete na dlouhou procházku a skončíte sedm mil (11 kilometrů) od domova, to je v pořádku, ale měli byste zůstat v místě bydliště," řekl.

Britský předseda vlády Johnson je vášnivým cyklistou. V době svého působení jako londýnský starosta zavedl ve městě systém sdílených kol. Pro velkou oblibu se kolům začalo říkat „Boris bikes”, tedy „Borisovy bicykly”.

Johnson se zároveň snaží podle svých slov zhubnout. Právě obezita je podle něj jednou z hlavních příčin, proč minulý rok prošel těžkým průběhem covidu-19.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků