Hlavní obsah
Pokles hlavních burzovních indexů v regionu kolem 16:30 Foto: Martin Havelka, Novinky

Evropské akcie kvůli koronaviru prudce klesají

Akcie na evropských trzích zažívají nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Hlavní indexy ve Francii či Německu odpoledne klesaly o více než čtyři procenta, skoro o tři procenta padala i burza v Praze.

Pokles hlavních burzovních indexů v regionu kolem 16:30 Foto: Martin Havelka, Novinky
Evropské akcie kvůli koronaviru prudce klesají

Ceny akcií klesají nejvýrazněji v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií v pondělí po půl páté odpoledne odepisoval šest procent. Zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

„Pokud dosud bylo hlavní obavou Evropy možné zdržení dodávek zboží z pevninské Číny či zpomalení jejího ekonomického růstu, v případě masivnějšího rozšíření nákazy v rámci schengenského prostoru by se na pořad dne dostaly mnohem akutnější starosti,” komentoval obavy analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

V Praze ztrácely kolem tří procent třeba akcie bank KB, Erste nebo Moneta, podobně na tom byl i nejobchodovanější ČEZ.

Propad ráno odstartovaly akciové trhy v Asii.

„Každý vidí, že pro ekonomiku to může být nová fáze poklesu. Už předtím to bylo přitom všechno dost křehké,” poznamenal k propadu na burzách analytik Elwin de Groot z finančního ústavu Rabobank. „Může to být i další krok k recesi ve více zemích,” dodal.

Nejvýraznější ztráty mají akcie leteckých společností, například Ryanair, easyJet, Air France a Lufthansa odepisují od sedmi do 14 procent. Jejich oborový index má ztrátu kolem pěti procent. Prudce ztrácejí také akcie firem, které jsou citlivé na změny hospodářského růstu, jde hlavně o výrobce luxusního zboží, automobilky či technologické firmy a banky.

Tržní hodnota firem v regionu západní Evropy se v pondělí během pár hodin snížila minimálně o 400 miliard dolarů (9,3 bilionu Kč), upozornila agentura Reuters.

Propad i na Wall Street

Pondělní obchodování zahájily výrazným poklesem i akcie v USA. Například index Dow Jones zhruba 15 minut po začátku obchodování ztrácel 2,8 procenta.

Kvůli obavám z pandemie se zvyšuje zájem o zlato, jehož cena se vyšplhala nad 1680 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a je nejvýše za více než sedm let.

Nervozita zvyšuje zájem o státní dluhopisy vybraných zemí. Investoři po prodeji akcií přesouvají peníze například do zlata či německých státních dluhopisů. Výnos německého bondu se splatností 30 let se dostal do záporu. Investoři jsou tedy ochotni tyto papíry kupovat, přestože při splatnosti dostanou méně peněz, než kolik za ně při nákupu zaplatili. Dávají přednost jistotě mírné ztráty než třeba investicím do akcií, kde by mohla hodnota klesnout ještě výrazněji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků