Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Britská mutace viru je mezi námi. Jak moc je rozšířená, bude jasné za několik dní

Národní referenční laboratoř potvrdila, že výsledky zkoumaných vzorků, u nichž pražská laboratoř měla podezření na tzv. britskou mutaci viru, jsou pozitivní na změnu, kterou se tzv. britská mutace viru prokazuje.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Britská mutace viru je mezi námi. Jak moc je rozšířená, bude jasné za několik dní

„Zprávu o potvrzení nálezu jsem obdržela dříve, než jsme očekávali, a hned jsme to samozřejmě nahlásili ministerstvu zdravotnictví. Dnes ve 14 hodin pořádáme tiskovou konferenci, kde chceme přiblížit proces sekvenování a vysvětlit zjednodušeně odborný postup,“ sdělila Právu Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu, pod nějž Národní referenční laboratoř (NRL) spadá.

Deset vzorků, u kterých se tzv. britská mutace prokázala, nutně neznamená, že by každý desátý nakažený Čech byl postižen touto novou, nakažlivější variantou viru.
„Budeme to samozřejmě sledovat a nadále sekvenovat vzorky, abychom měli představu, jestli nedojde k dramatickému výskytu,“ sdělila Právu v rozhovoru Helena Jiřincová, vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

Nyní záleží na laboratořích, které vzorky vyšetřují, zda zachytí další podezření a zašlou je ke kontrole do NRL. „Už v pátek jsme vyzvali všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby nás informovaly o možných případech mutace a zasílaly nám materiály pro ověření. Až z toho lze soudit, jak masově je mezi covid pozitivními rozšířena tato takzvaná britská mutace. Zatím nemám zprávy o tom, že bychom obdrželi další podezřelé vzorky na tento typ mutace,“ dodala mluvčí.

Vzroste číslo R

Mutace SARS-CoV-2, kterou zachytily jako první laboratoře ve Velké Británii, je v současnosti rozšířena v téměř všech zemích na evropském kontinentu, včetně Slovenska.

Podle dosavadních zjištění nenapadá lidský organismus agresivněji, nepůsobí horší průběh nemoci, ale šíří se snadněji, podle odhadů je nakažlivější až o 40 % než původní divoký vir, který ve světě řádil na jaře.

To je jak podle molekulární bioložky Heleny Jiřincové, tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), důvod k obezřetnosti a odsunutí případného rozvolňování. Právě snadnější šíření tohoto viru stojí za nárůstem čísla R jak ve Velké Británii, tak zřejmě i v Izraeli, kde zdatně očkují anticovidovou vakcínou už od konce minulého roku.

Prokáže-li se masivní rozšíření takzvané britské mutace u nás, lze očekávat, že nakažených přibude a reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, které už dnes mírně vzrostlo na hodnotu 0,76, bude stoupat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků