Hlavní obsah
Dovoz vozů Foto: Cebia, spol. s r.o.

Proč se do ČR dovážejí staré ojetiny a ty pěkné české se vyvážejí?

Čeští motoristé s oblibou volí ojeté auto dovezené do ČR. Domnívají se, že se tak vyhnou českým stočeným vozidlům. Ve skutečnosti se do ČR často účelově dovážejí vozidla s nezjistitelnou historií a zhruba 60 % z nich má stočený tachometr.

Dovoz vozů Foto: Cebia, spol. s r.o.
Proč se do ČR dovážejí staré ojetiny a ty pěkné české se vyvážejí?

Letos dochází k alarmujícímu růstu dovozu nekvalitních ojetin do ČR a to přes jejich zdražení díky oslabení koruny. Od počátku roku vzrostl počet dovážených ojetých vozidel o 24 %. Dovážena jsou převážně stará vozidla, téměř polovina je starší 10 let. Zájemci o dovážené ojetiny většinou bez transparentní historie si neuvědomují zvýšená rizika u těchto vozidel, jako je stočení km, předělání identifikátorů kradeného vozidla, omlazení vozidla, neodvedené DPH, falešné servisní knihy atd.

Ojevá vozidla

Foto: Cebia, spol. s r.o.

Na druhé straně vlivem uměle oslabeného kurzu koruny roste prodej kvalitních mladých ojetin z České republiky do evropských zemí. Letos se očekává 45% růst vývozu ojetin. Výsledkem těchto trendů je pokračující stárnutí českého vozového parku, což má vliv na ekologii i bezpečnost silničního provozu.

Výběr vozidla

Foto: Cebia, spol. s r.o.

Společnost Cebia, která provozuje systém AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz, doporučuje raději zaplatit vyšší cenu za kvalitnější ojetinu z tuzemska s dostupnou a průhlednou historií. Kupní cena je totiž daleko nižší položka než následné provozní výdaje za vozidlo, které u nekvalitní ojetiny výrazně rostou. Určitě se najdou i kvalitní individuálně dovážené vozy, ale je potřeba vybrat takové vozidlo, které má dobře doloženou historii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků