Základním měřítkem ve výběru stroje na sekání trávy je rozloha pozemku a čas, který jsme ochotni sekání věnovat. Obecně platí, že ruční motorové sekačky se hodí na pozemky o rozloze do 2500 m2. Pokud máte větší zahradu, určitě si pořiďte zahradní traktor. Pokud chcete trávu posekat rychle a pohodlně, hodí se traktůrek i na menší pozemky. Horní limit rozlohy je pro pohodlné sekání traktůrkem cca 10000 m2.

Sekačky jsou velmi skladné

Sekačky jsou velmi skladné

FOTO: Distributor John Deere

Jak vybrat sekačku? Pokud chcete trávu sbírat, je důležité, aby byla sekačka vybavena nuceným sběrem – jako např. sekačky John Deere systémem Turbo Star. To je vlastně taková turbína, která vhání posečenou trávu přímo do koše. Určitě je vhodné, aby byla sekačka vybavena nastavitelnou rychlostí pojezdu a třeba i elektrickým startérem.

Systém TurboStar - turbína doslova vysaje posekanou trávu a na podzim i spadané listí

Systém TurboStar - turbína doslova vysaje posekanou trávu a na podzim i spadané listí

FOTO: Distributor John Deere

Pokud se rozhodnete pro zahradní traktor, měli byste dbát na pohodlí a ergonomii. Na traktoru budete sedět a nepohodlné modely vám udělají ze sekání nepříjemnou záležitost. Pokud sekáte často a pravidelně a chcete uhlazený trávník, vyberte si model s nuceným sběrem (jako model John Deere X305R). Pro nepravidelné a méně časté sekání volte model bez turbíny (X155R). Kvalita střihu a pohodlí obsluhy je u těchto modelů samozřejmostí.

Systém TurboStar u zahradního traktoru John Deere X305R

Systém TurboStar u zahradního traktoru John Deere X305R

FOTO: Distributor John Deere

Zahradní traktor X155R je na jaře v akci

FOTO: Distributor John Deere