Padělky značkového oblečení a doplňků dokáže poznat skoro každý. Stejný problém, avšak mnohem horší následky, jsou však spojené s padělky počítačového softwaru. Rizikem přitom nejsou jen vyhozené peníze, ale i třeba zavirovaný počítač nebo v horším případě vykradený bankovní účet.

Padělky softwaru, které si lidé kupují v dobré víře a s pocitem, že příjemně ušetřili, nejsou bohužel nijak výjimečné. Stačí vyhledat na některém aukčním serveru oblíbené programy, jako jsou Windows 7 nebo nejnovější verze Microsoft Office 2010. Někdy jde přímo o snahu prodat skutečně padělaný software s  napodobenými ochrannými prvky, jindy o software s neplatnou licencí.

O tom, jak je hrozba reálná, se přesvědčil i Petr V. z Vysočiny, který narazil na padělek, když se snažil koupit co nejvýhodněji novou verzi operačního systému Windows 7 Ultimate. Prodejce se tvářil seriózně a nabízel doklad o prodeji softwaru. Když ale objednaný balíček dorazil, na DVD chyběly ochranné prvky a faktura byla zfalšovaná. Podvodník navíc pro prodej padělaného softwaru použil účet prostředníka – bílého koně. Petr tak ve výsledku za své peníze dostal jen kus plastu. Padělaný software nešlo nainstalovat, protože k němu chyběl platný produktový klíč.

Pokud chcete možným problémům s padělaným softwarem předejít, navštivte stránky www.legalnisoftware.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace o tom, jak legálnost softwaru ověřit.