Hlavní obsah
Foto: Právo

KOMENTÁŘ: Může učit nositel Nobelovy ceny za chemii na české střední škole chemii? - Václav Klaus ml.

Jednoduchá otázka. Odpověď: Nemůže. Ani na základní škole. A pokud je to navíc člověk s přirozenou autoritou a pedagogickými schopnostmi? NE, nemůže. A pokud už deset let na českých školách v minulosti učil? NE, nemůže, nemá vystudované pedagogické minimum a nesplňuje dikci Zákona o Pedagogických pracovnících.

Foto: Právo
KOMENTÁŘ: Může učit nositel Nobelovy ceny za chemii na české střední škole chemii? - Václav Klaus ml.

Na českých školách nyní působí přes 10 000 učitelů, kterým reálně hrozí nucený odchod ze škol z důvodu zmiňovaného zákona, jehož nabíhací lhůta vypršela.

Významná část z postižených jsou vynikajícími učiteli s patnácti či více lety praxe.

V devadesátých letech absolutně nebyli na trhu jazykáři. Mezi nejlepší akvizice ředitelů (nejzodpovědnější, nejodbornější…) často patřily vystudované filoložky či překladatelky se slušně vydělávajícím manželem, které po mateřské dovolené vzaly poloviční úvazky ve školách, aby někde nedřely po večerech ve firmách. Jak jim vlastní děti odrostly – učily více a staly se oporami sboru na svých školách ve všech ohledech. Teď je těmto dámám pomalu k padesáti a odměnou státu za jejich nelehkou a záslužnou práci je: „táhněte“. Buď tedy úplně nebo doplnit si nezbytné „pedagogické vzdělání“.

Podobným případem byli/jsou vyučující IT. Nebyli, nejsou, a když jste si zázrakem jako ředitel mohl vybrat, zda absolventa ČVUT elektrotechnika nebo provinčního Peďáku, aprobace branná výchova-výpočetní technika, nebo tak něco – koho byste si vzali? Já tedy volil tu první možnost.

Přichází doba (jako v západní Evropě), kdy nejsou chemici a fyzici. Natož splňující dikci zákona.

Ale spíše mějme na zřeteli těch 10 000 učitelských obětí již na školách působících a státem takto šikanovaných. Spolu s nimi je šikanován skoro každý český ředitel, který bude muset situaci nějak řešit. Ve smyslu koho postaví v září před katedru?

A co na to ministr školství Chládek? Ten již stihl slíbit v několika městech výstavbu stadionů (za peníze daňových poplatníků) včetně Národního fotbalového stadionu, fušovat do řemesla ministru spravedlnosti ohledně trestání mladistvých a pár podobných podbízivých gest. Nicméně k výše zmíněnému obrovskému problému se učitelé zatím jen dozvěděli, že by mohly vzniknout „komise“, které by prošetřily nepostradatelnost některých zákonem postižených učitelů.

Václav Klaus ml.

Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK. Přes 20 let působil na půdě gymnázia PORG jako učitel, zástupce ředitele a ředitel (15 let). Pod jeho vedením se gymnázium stalo nejúspěšnější střední školou ve výsledcích státní maturity a dalších žebříčcích a rozšířilo se o další dvě pobočky v Praze a Ostravě.

Založil Asociaci aktivních škol (sdružuje přes 100 českých škol). Je autorem mnoha odborných článků, dvou matematických učebnic a dalších knih (publicistika, školský systém).

Od roku 2014 publikuje pondělní komentáře na Novinky.cz.

Vede jeden z největších českých šachových klubů a dosud aktivně závodí na kole.

Na podzim 2017 byl zvolen poslancem za ODS, 16. března 2019 byl ze strany vyloučen. Nyní je poslancem za hnutí Trikolóra.

Více se dočtete na osobním webu autora vkml.cz

Více o autorovi 

Komentáře autora

Facebook autora

To je velmi systémové řešení a jistě si všichni oddechli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků