Hlavní obsah
Thomas Kulidakis Foto: Jan Handrejch, Právo

KOMENTÁŘ: Byl summit EU s Tureckem úspěšný? - Thomas Kulidakis

V Bruselu představila kancléřka Merkelová ve spolupráci s Tureckem návrh dohody, která by měla zajistit proměnu nelegálního uprchlictví v legální. Je to dobrý základ, ale v navrhované podobě je v podstatě neprůchozí.

Thomas Kulidakis Foto: Jan Handrejch, Právo
KOMENTÁŘ: Byl summit EU s Tureckem úspěšný? - Thomas Kulidakis

Všichni uprchlíci i migranti, kteří se dostali do Evropské unie přes Egejské moře nelegální cestou, by měli být Tureckem převzati v blíže neurčeném budoucím termínu zpět. Výměnou za takový postup Ankara žádá další finanční podporu, urychlení přístupových jednání a bezvízový styk. A především přesídlení Syřanů s nárokem na azyl ze svého území přímo do EU.

Nejde ani tak o peníze. Tři nebo šest miliard eur Turecku nehraje tak zásadní roli. I kdyby to bylo deset, dvacet, či třicet miliard, bohatá Evropská unie zdroje má. Za záchranu Schengenu a politicky znesvářené Evropské unie na pokraji bodu, za kterým již spolupráce v praxi není téměř možná, se je vyplatí poskytnout. Mnohem problematičtější jsou jiné body.

Tak například ony přístupové kapitoly. Případné členství Turecka v Evropské unii má mnoho odpůrců. Za všechny zmiňme Francii, Rakousko a Německo. Za výše zmíněné i nejmenované členy EU, kteří jsou proti, vystoupil nejzřetelněji Kypr. Na severní části ostrova stále existuje Severokyperská republika, patřící Turecku. Vznikla po okupaci tureckou armádou a uznává ji právě jen Turecko. Dokud se konflikt nevyřeší, bude blokovat členství Turecka v EU.

Další úskalí je mechanismus, podle kterého by měli být uprchlíci s právem na azyl přemísťování do Evropské unie. Pokud by měl fungovat, vyžadoval by naplnění dohody o kvótách. S těmi nesouhlasí především země Visegrádu. Hlavně Slovensko a Maďarsko, které dohodu žalovalo u soudu.

Všech těchto úskalí na cestě k uskutečnění plánu si jsou zcela jistě všechny strany jednání vědomy. Nabízí se tedy otázka: Co bude případná dohoda, která má být dopracována v příštích dnech obnášet náhradou? Více peněz, užší spolupráci, další výhody?

Přesto summit částečně úspěšný byl. Na stole leží návrh, o kterém se dá jednat. Jak v rámci Unie, tak následně s Tureckem. Unijní politici by si však měli vzpomenout na doby, kdy i oni dokázali jednat tvrdě. Pozitivními i negativními pobídkami. Úplný výsledek ale přijde až s hmatatelnými výsledky.

Thomas Kulidakis

Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Absolvoval také studium politologie a řečtiny na univerzitách v Řecku.

V komentářích se zaměřuje nejen na českou domácí politiku, Evropskou unii a oblast Balkánu.

Působí jako komentátor Českého rozhlasu Plus a publikuje v odborném tisku. V minulosti spolupracoval na mezinárodních vědeckých projektech Univerzity Karlovy v Praze a byl odborným konzultantem u některých dokumentů.

Více o autorovi

Komentáře autora

A doufejme, že si Berlín nevyrábí alibi. Ve stylu „my jsme se snažili, ostatní ale dohodu neumožnili.“ Nebo počátek nástroje, který odstaví na druhou kolej země, které odmítnou spolupracovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků