První místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec řekl, že Miloš Zeman je levicový prezident vzešlý z ČSSD. A že by ho soc. dem. měla akceptovat jako svého kandidáta na Hrad. Chovanec by ho volil. [celá zpráva]

Milan Chovanec je ještě mladý člověk, nemusí tedy vědět, z čeho vzešel politik Miloš Zeman. Pomocí budiž Zemanova vlastní slova: „Sám se za levicového autora nepovažuji, kdybych byl v Německu, volil bych určitě FDP.“ (Miloš Zeman. Naše posttotalitní krize a její možná východiska. Praha. Nakladatelství Alternativy. Léto 1991, s. 40).

V létě 1992 však v sobě Zeman levicovost náhle objevil, protože ČSSD ležela na zemi a byl by hřích tak dobrou značku nezvednout. Další detail: když se stal prezidentem, také nevzešel ze sociální demokracie, s níž se mezitím rozkmotřil a už jí jen škodil.

Chovancovo chování může ovšem být poháněno dobrou znalostí věcí i stranických dějin, které jen semlel ve strojku na pragmatismus. Vylezl z toho produkt, který by se měl zalíbit tradičním voličům ČSSD, jež první místopředseda vyzdvihuje. A když dostává otázku na směr, který by chtěl bleskově nastoupit a před sněmovními volbami rozvinout předseda Bohuslav Sobotka, což je orientace i na obyvatele velkých měst a na mladé lidi, Chovanec odpovídá: „Musíme se zaměřit i na nové voliče, ale nesmíme ztratit naše voliče tradiční.“

Tento produkt však existuje v určitém obalu, který v těchto dnech spoluvytváří Jiří Zimola, jediný soc. dem. vítězný hejtman. I on mluví striktně o tradiční voličské základně ČSSD a prosazuje myšlenku, že problém je pouze v tom, že se úspěchy vlády a strany špatně prodávají. Oba pánové zároveň vylučují, že by brojili proti Sobotkovi. Zimola do vedení jít odmítá kompletně, Chovanec by se kandidatuře na prvního místopředsedu nejspíše nebránil.

Potud vidina nekonfliktnosti. A teď vyhlídky.

Už se objevily reakce od voličů přesně s tím profilem, na který chce cílit Sobotka. Zasáhl je Chovancův rozhovor s medem pro Zemana i Zimolova slova před návštěvou u Zemana, že mu nese „něco z jihočeské zahrádky“. Leitmotiv? „Takovou ČSSD – nikdy!“ Tuto skupinu můžeme podmíněně škrtnout.

Tradiční voliči soc. dem. jsou už delší dobu na úprku za Andrejem Babišem. Zastaví je v tomto láskyplném pohybu Chovanec nebo Zimola? Věda k této otázce mlčí, proslulý selský rozum pochybovačně krčí rameny (pokud je má).

Na konci by byl bezpochyby mrtvý Sobotka a rvačka o šéfovské křeslo v oslabené straně, která by hrála druhé housle. Přitom nevíme jestli Zimolu, ale Chovance do Babišova holdingu zcela jistě nevezmou.