Slavíme 700 let narození Karla IV. a premiér Sobotka se ve čtvrtek v Karolinu vyznal z toho, jaká je Karel IV. inspirující osobnost a že by chtěl vládnout podobně. Chvályhodné.

Vidím v tom jen tři problémy.

Zaprvé, Karel IV. byl udatný bojovník, který se nebál postavit přesile – viz např. jeho italská anabáze v mládí.

Zadruhé, Karel IV. byl vzdělaný muž, hovořící plynně pěti jazyky, a zůstalo po něm obrovské dílo.

Zatřetí, Karel IV. měl rád Čechy. Mimo jiné Čechům vybojoval práva vůči Říši – Zlatá bula Karlova, 1356.

Obávám se, že pan Sobotka má zatím v těchto klíčových kompetencích  průnik s Karlem IV. – čistá nula.

Lidovecký ministr Herman zavítal o víkendu na sraz sudetoněmeckého landsmanšaftu. Což o to, tento pán se tam jezdí bratřit často, tentokrát však jako ministr a vyslal ho oficiálně premiér Sobotka. Byl tam coby zástupce České republiky. Poprvé v historii vyslala česká vláda svého zástupce na akci tohoto „občanského sdružení“.

Můžeme volat pateticky "not in my name", můžeme přesněji říci, že tato vláda nehájí zájmy Čechů v ničem, dokonce se vesele podílí na přepisování a relativizaci historie.

Můžeme vzpomenout na hrdiny odboje. Jak se asi obrací v hrobě třeba řídící učitel Zelenka-Hajský, předseda Krušnohorského Sokola, vyhnaný 1938 z pohraničí – hlavní opora parašutistů v protektorátu – se synem spáchali sebevraždu, manželka zavražděna v roce 1942.

Stále se setkáváme s pokusy jakýchsi omluv tu sudetským, tu brněnským Němcům za odsun. Do dnešní mládeže je hrnuto zleva zprava, o jaké bezpráví se údajně jednalo. Ale v žádné hodině dějepisu (výjimkám se osobně omluvím) se dnes nevyučuje, že první odsun proběhl v Sudetech v roce 1938, kdy bylo vyhnáno cca 300 tisíc Čechů a stovky přitom zavražděny.

I v Peci pod Sněžkou, což považuji za svůj druhý domov, dosud žijí pamětníci, kteří prchali na poslední chvíli v noci do vnitrozemí a zachránili si tím život.
Za jásotu místního obyvatelstva a 90% podpory henleinovců ve volbách.
Nesmíme si nechat pravdu o historii ukrást a zničit.

Chytroprdi teď začnou namítat něco ve smyslu, ale „vy jste uvězněný v minulosti…“ Hm, a sudetoněmecký landsmanšaft je uvězněný v čem? Doufám, že ne v budoucnosti.

A do třetice ministr Ťok. Ten sníží do deseti let počet smrtelných nehod na silnicích na 50 %. Za pomoci drakonických trestů nového bodového systému a tak. Ale když umí pan Ťok zastavit smrt, proč to nesníží třeba na 30 % nebo na 10 % nebo na nulu?

Nebo je to jinak? Vždyť bezpečnost se dá snižovat různými způsoby. Třeba by mohli dostavět nějaké dálnice a zlepšit kvalitu silnic. Třeba by mohli snížit daně, aby měli lidi víc peněz a koupili si pak kvalitnější auto. Třeba by většina obecních kamer nemusela sloužit jen k výběru peněz (takřka vždy umístěna na rovném, bezpečném úseku s nulovou nehodovostí) a mohly by být v nebezpečných místech, před přechody, u škol a tak, kde ale nejsou, protože se tam nic nevybere.

Nebo z jiného úhlu pohledu – když bude nejvyšší povolená rychlost 30 km/h, taky se zvýší bezpečnost. Akorát to nebude mít už moc velký smysl, že.

Vracel jsem se tuhle z Brna, jel po pražské dálnici a automaticky zpomalil na vyhlášeném úseku, kde bývala nesmyslná padesátka. A teď jsem si nebyl jist – je to tam ještě, nebo už to zrušili? Značku jsem neviděl, ale v tom provozu jsem si nebyl jist, zda jsem ji nepřehlédl nebo ji někam neposunuli. Teď půjde třeba o 50 000 Kč v těchhle situacích, jestli pojedete 50 nebo 80.

Pan ministr však pojede okolo s majáčkem v pohodě. Jen tisíce řidičů budou zase ve větší nervozitě, zvlášť ti chudší, kteří nemají tempomat, aby se jim to náhodou z kopečka trochu nerozjelo.