Je prý už dlouho zřejmé, že stále větší části občanů naší země není lhostejný současný stav společnosti, že se cítí ohroženi, ale přitom postrádají odpovědný, solidní a spolehlivý politický subjekt, který by se jejich obav ujal. Jelikož je prý zbytečné hledat takový subjekt v rámci současného politického uspořádání, musí vzniknout alternativa k němu.

Tou je podle prohlášení IVK nově se rodící Alternativa pro Česko. IVK doufá, že ApČ strhne pozornost občanů ČR stejně, jako se to podařilo v Německu Alternativě pro Německo (AfD).

ČTĚTE TAKÉ:
Klausův institut se od podpory „Apačů“ distancuje

Prohlášení mnohé překvapilo, protože ve formování Apačů, jak se ApČ začalo neformálně říkat, hraje roli i zakladatel Bloku proti Islámu Martin Konvička. Ten se nedávno rozešel ve zlém s hnutím Úsvit, s nímž jeho uskupení chtělo spolupracovat. Je také trestně stíhán za podněcování k nenávisti vůči skupině osob a omezování jejich práv a svobod.

Klaus, který se už od Konvičky a jeho názorů dříve rezolutně distancoval, byl podle médií rozhořčen tím, že právě Konvička chce spolu s dalšími lidmi založit českou verzi AfD. Hrozí prý diskreditace této značky.

Zdá se, že IVK hraje s veřejností jakousi rafinovanou hru. Podle vyjádření jeho pracovníků byl prý text z pera Ivo Strejčka špatně interpretován médii. Strejčkem podepsané prohlášení prý vůbec nemělo za cíl podpořit ApČ, jakkoliv Strejček musel dobře vědět, že Konvička nadále sedí v přípravném výboru Apačů. Prohlášení prý chtělo uvítat probuzení nemalé části občanů, kteří hledají nové politické subjekty, které by reprezentovaly jejich názory na situaci v Evropě.

Nejpravděpodobnější vysvětlení tohoto zdánlivého myšlenkového chaosu v IVK zní, že Václav Klaus a jeho spolupracovníci chtěli veřejnosti sdělit, že mají o značku ApČ nemalý zájem. Když to dáme do souvislosti s Klausovými odmítavými stanovisky ke Konvičkovi, možná chtěl IVK přípravnému výboru Apačů i veřejnosti dát na vědomí, že Klaus by se v celém projektu rád angažoval, ale je třeba si vybrat mezi ním a Konvičkou.