A samotné Vánoce začínají ve školách tak zhruba 12. prosince, protože pak se nacvičuje Vánoční vystoupení a probíhá volný režim „Vánoce jsou svátky klidu – nezkoušejte naší třídu …“. (Citově vyděračská báseň má ještě pokračování, ale nejsem placený od znaku, ale paušálně za komentář – tak jste o profláklé kompletní dílo přišli).

Navíc nás ještě do Vánoc čekají podzimní prázdniny s ředitelským volnem navrch (aby se to dorovnalo na celý týden), nejvýznačnější jmeniny v roce (Vašek) – to se taky nejde do školy a 17. listopad. Na druhou stranu prvních deset dní v září se rozdávají učebnice, dolaďuje rozvrh a jezdí na seznamovací výjezdy – takže s tou třetinou je to přece jen diskutabilní.

O epidemii prázdnin, lyžáků, svátků, státně-školního měsíčního maturování, výletů a zanikání školního roku (tak od 12. června), které ve školách probíhá od ledna, se pak již nemá smysl rozepisovat.

Dní ve školách ubývá a natahuje se to pak počtem let. Ubývá také učení a přibývá různých projektů.

Podělím se o jeden typický moment, kterého jsem byl náhodou svědkem. Žena potřebovala něco vyřídit, a tak jsem dopoledne hlídal naše batole. Počasí dost chladné, ale nepršelo – vyrazili jsme s odrážedlem do lesíka na hřiště. V lesíku na hřišti bylo asi 20 žáků (tak desetiletých) a s nimi tři učitelky nebo dvě učitelky a jedna lektorka nebo nevím. Půlka září – nejlepší čas pro učení, žáci jsou už uklidnění po prázdninách a ještě odpočatí. 9.20 – druhá hodina – nejlepší čas pro učení, kdy jsou děti již probuzené, ale ještě čerstvé. Do rozvrhů se dává matika nebo jazyky.

Žáci byli moc slušní a vychovaní a dělali tam nějaký projekt, že se vodili se zavázanýma očima po skupinkách po lese. Patrně to bylo na utužení kolektivu, čemuž odpovídalo, že dvě vyučující plusminus jen koukaly a šéfovala to ta třetí. Ale třeba to bylo něco jiného. Pak ještě než dojdou zpátky do školy (15´) možná na to padla většina dopoledne.

Mám pocit (jako pedagog i otec tří žáků a studentů), že takových akcí přibývá. Druháčkové jdou do divadýlka, nikdo z učitelů moc neví na co, proč – jaká je kvalita programu, jestli má nějaký výchovně-vzdělávací aspekt. Třeťáci jdou na návštěvu do Kozlíkův dvůr s. r. o., kde mají kozlíka a ovečku, pak přijde škole fakturka na pár tisíc, paní učitelky to týden vybírají a hlavně celý den tam jedou a dohlížejí na kázeň a na průběh. Paní učitelky, které studovaly 20 let (za peníze daňových poplatníků), aby se mohly stát učitelkou a uměly učit. A celý den pak dělají jen dozor.

Já nejsem pro to, že mají žáci sedět imrvére ve škole na zadku a učit se. Ale když už jdu ven, to už musí mít učitel sakra připravený program a žáci musí něco smysluplného sami dělat. Ale dost často se bohužel jen někam táhnou, posedávají, učitel neučí, ale dohlíží.

A ještě je to jakoby správně. Protože, co máte proti kozlíkovi, aha? Není to vánoční diskotančení sedmaček – tradice? A v divadle jsou umělci!

Možná ale (asi určitě) jsem v této věci v menšině, protože už jako dítěti mi přišlo na hlavu, když na mě chrochtal v agitačním středisku strýček Jedlička. Většina děcek se ale smála.