Nejprve trocha statistiky:
1) 89 % smrtelných nehod způsobí střízliví řidiči.
2) Na počet absolvovaných kilometrů se nejčastěji zabijete na motorce, pak při chůzi pěšky, pak na kole, pak dlouho nic a pak teprve auto, loď a ještě 10x méně letadlo. Ale i na té zdaleka nejrizikovější motorce – máte cca jedno úmrtí až za deset miliónů kilometrů (v průměru).

Statistika se dá udělat na všechno, vzít si z ní, co potřebuji, udělat jednoduchý graf a mám argument. Často zavádějící argument. Podobně se osobně dívám na statistiky klesajícího počtu smrtelných nehod, v údajné závislosti na přísných trestech za drobná porušení pravidel silničního provozu.

Protože jak to v praxi funguje? První člověk, o kterém jsem se dozvěděl, že přišel na čas o řidičák, byl nynější europoslanec Petr Mach, se kterým bych nikdy nikam nejel (hlavně ne až do Bruselu), protože jezdí tak opatrně a pomalu, že se to prostě nedá. Ale vyprávěl mi, že nevěděl o nějaké kameře, okolo které jezdil každý den z práce domů, a většinou to tam do kopce na čtyřproudovce-dálničce „rozhulil“ na 58–60 km/h. Sedmkrát.

Druhým byl z podobného důvodu neméně slušný a opatrný pecký taxikář pan Cupal, kterého si místní tolik nevolají, protože jezdí do Trutnova (25 km) zhruba o 10 minut déle než jeho konkurenti...

Kamerový systém je také výbornou pastí na sporadické návštěvníky Prahy, kteří pamatují, že padesátka bývala po dálnici až při sjezdu z Pankráce k Nuselskému mostu. Teď je však velmi zrádná už na dvoukilometrovém úseku od Kačerova, na šestiproudové přehledné dálnici bez možnosti výskytu chodce. No a kam dát kameru? Pochopitelně sem, ne někam před školu. Všichni Pražáci to vědí, auta zde jedou preventivně 40 km/h, tachometry totiž ukazují o cca 10 % víc, než je realita. Ale pokud o kameře nevíte, tady by za slunečného dne a slabého provozu – jel 80 i svatej. Tak pár „pirátů“ z venkova, co jeli s dětmi v neděli do zoo, přišlo o papíry. Hurá.

Já upřímně fandím policejním kontrolám v pátek večer u diskoték a venkovských zábav, protože tam se skutečně „zachraňují“ životy. Nebo měření rychlosti v centrech měst, na nepřehledných místech a u škol – kde i 50 je nepřiměřená rychlost. Ale zrovna tak si myslím, že kamerové systémy akorát šikanují normální řidiče (často může jít i o živobytí živitele rodiny) a jde jen o formu jakési další daně placené obyvatelstvem.

Brzy někoho napadne, že čip měřící rychlost může být rovnou povinně v autě. Vždyť moje přenosná navigace stojí asi 3000 Kč – to nebude v ceně auta skoro nic. A bezpečně to pozná, kudy jedete, jaká je tam povolená rychlost a kolik právě jedete. Stačí jen po jízdě či během ní automaticky poslat data na dopravní inspektorát. Pokročilejší verze systému vám pak auto rovnou preventivně vypnou – podobně jako když na vás teď hulákají kvůli pásu.

„Bing, bing – právě jste v rozhodném období pošesté překročil povolenou rychlost; bing bing – auto jede v pohotovostním režimu rychlostí 10 km/h, jsou puštěné výstražné blinkry, zajeďte ke krajnici a vypněte motor, policie byla informována; bing bing.“

Chcete to?