Hlavní obsah
 

Vězeň na útěku. Banksy zřejmě znovu tvořil

Pravděpodobně nové Banksyho dílo se objevilo v anglickém Readingu. Zdobí zeď bývalé věznice, kde byl v minulosti držen také spisovatel Oscar Wilde, a vyobrazuje trestance na útěku. Sám umělec pravost graffiti ještě nepotvrdil, podle odborníka jde ovšem o Banksyho typický rukopis.

 
Vězeň na útěku. Banksy zřejmě znovu tvořil

Zločinec na útěku může podle BBC odkazovat právě na spisovatele Wildea, který ve vězení strávil dva roky života poté, co vyšel na světlo jeho poměr s básníkem Lordem Alfredem Douglasem. O svém pobytu napsal Baladu o žaláři v Readingu, která vyobrazuje brutalitu viktoriánského nápravného systému.

O Wildeovi se ve spojitosti s graffiti hovoří zejména proto, že se vyobrazený uprchlík spouští na laně z prostěradel, na jehož konci je uchycen psací stroj.

Podle profesora Paula Gougha z univerzity v Bornemouthu se o autorství díla nedá takřka pochybovat. Malba je podle něj velmi přesvědčivá a musel ji zhotovit někdo, kdo má velkou zkušenost s tvořením během noci. „Vyžadovalo by to někoho hodně zkušeného, aby dokázal takto přesně kopírovat,“ vysvětlil Gough.

Proměnit v umělecký komplex

Věznice je od roku 2013 opuštěná, před dvěma lety se britská vláda rozhodla ji prodat. To se však nepodařilo a městská rada proto doufá, že by se mohl areál proměnit v umělecký komplex. Za tuto myšlenku se postavili například i herci Kenneth Branagh, Natalie Dormerová či Judi Denchová.

Podle Gougha může graffiti reflektovat právě tuto myšlenku. „Vzhledem k tomu psacímu stroji může jít také o komentář směrem k médiím či Facebooku,“ uvedl.

Podle Vince Johna z galerie 1loveart v Bristolu jde rovněž o příkladné Banksyho dílo. „Je humorné i politicky dráždivé. Je to skvělá práce a brilantní společenský komentář,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků