Hlavní obsah

Unikátní demolice: 60 metrů vysoké silo šlo během pár vteřin k zemi

Turečtí experti provedli v úterý jedinečnou demolici. Za pomoci 170 kilogramů výbušnin odstřelili 60 metrů vysoké silo v cementárně v jihotureckém Gaziantepu. Podle šéfa demoliční čety se jedná o druhé silo takovýchto rozměrů na světě, které šlo k zemi, píše agentura Reuters.

Unikátní demolice: 60 metrů vysoké silo šlo během pár vteřin k zemi

Do sila, jehož průměr činil 24 metrů, umístili pyrotechnici 550 náloží. Stavba masivních rozměrů se zdárně poroučela k zemi během osmi vteřin. Demolice sila podobných rozměrů se už jednou uskutečnila v Dánsku, leč neúspěšně.

„Tehdy spadlo na opačnou stranu a zřítilo se na budovy za ním. Po explozi jsem ohledával místo. Mohlo se nám to stát také, ale díky práci tureckých inženýrů jsme zabránili tomu, aby se to opakovalo,“ sdělil demoliční expert Mehmet Guler.

Ten se profesi věnuje už 40 let; odpaloval budovy v 18 zemích světa jako například v Iráku, Jordánsku nebo Ázerbájdžánu. Pod jeho vedením proběhla hromadná demolice šesti 40metrových sil najednou nebo továrny na mouku vysoké 55 metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků