Hlavní obsah
Jeden z návštěvníků pozoruje les, který vyrostl uprostřed fotbalového stadionu. Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

Umělec vysázel na fotbalovém stadionu celý les

Na fotbalovém stadionu v rakouském Klagenfurtu se v neděli veřejnosti otevřela obří umělecká instalace, které má diváky přimět k zamyšlení, zda lidstvo dokáže ochránit planetu před klimatickými změnami.

Jeden z návštěvníků pozoruje les, který vyrostl uprostřed fotbalového stadionu. Foto: Ronald Zak, ČTK/AP
Umělec vysázel na fotbalovém stadionu celý les

Švýcarský galerista a tvůrce výtvarných intervencí Klaus Littmann nechal na stadionu Wörthersee vysázet vzrostlý les s 299 stromy, na nějž se návštěvníci z tribun mohou dívat jako na exponát. Podle autora si díky tomu možná uvědomí, že zdravý les se už brzy může stát vzácným úkazem, napsala agentura DPA.

Pohled na hrací plochu udržovaného stadionu pro 30 tisíc diváků osázenou břízami, modříny, borovicemi, duby či osikami působí velice překvapivě a tvůrce instalace tvrdí, že pozorování této proměnlivé krajiny se jen těžko omrzí.

Projekt se připravoval šest let a vznikl na základě inspirace dystopickou kresbou rakouského malíře Maxe Peintera nazvanou Nezlomná přitažlivost přírody, na které stadion plný diváků pozoruje les.

Místo fotbalistů les. Rakouský umělec nechal vysázet na stadionu téměř 300 stromů.

Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

Realizaci projektu měl na starosti švýcarský zahradní architekt Enzo Enea, který na stadion nechal převézt asi 50 let staré a až 15 metrů vysoké stromy z pěstitelských školek. Skladbu vybíral tak, aby co nejvíce evokovala typicky středoevropský smíšený les. Po ukončení instalace, která je zdarma přístupná do 27. října, budou stromy vysázeny na vybraném pozemku poblíž stadionu.

Fotbalový tým Austria Klagenfurt své domácí zápasy po dobu trvání netradiční výstavy odehraje na sousedním stadionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků