Hlavní obsah
 

Sklípkan se vysvlékl z kůže během pouhých dvou hodin

Pokud patříte k početné skupině lidí, kterým pohled na osminohá stvoření nedělá dobře, tohle video si radši nepouštějte. Na časosběrném záznamu se totiž ze svého exoskeletu svléká sklípkan Smithův.

 
Sklípkan se vysvlékl z kůže během pouhých dvou hodin

Pro chovatele pavouků je svlékání jedním z nejzajímavějších momentů, které mohou u svých osminohých mazlíčků pozorovat. Tomuto sklípkanovi to trvalo něco málo přes dvě hodiny.

Před začátkem procesu si pavouk připraví pavučinové lůžko, do kterého se položí. Nějakou dobu je neaktivní a laik by si možná mohl myslet, že je mrtvý.

Chvíle zranitelnosti

V tu chvíli však dochází k oddělování starého exoskeletu (vnější kostry) od zbytku těla. Prostor mezi exoskeletem a tělem je poté vyplňován tekutinou, ze které nakonec vznikne kostra nová. Ještě předtím se ale pavouk musí opatrně vysoukat z té staré.

Během tohoto procesu je členovec nejzranitelnější. Nový exoskelet je ještě měkký a pokud by v tu chvíli byl pavouk napaden, neměl by nejmenší šanci se bránit. Občas se stane, že pavouk ve svém starém exoskeletu uvázne. I to má zpravidla za následek smrt.

Oblíbený mazlíček

Sklípkan Smithův obývá úpatí mexického pohoří Sierra Madre del Sur. V rozpětí nohou mohou mít tito sklípkani až šestnáct centimetrů. Snadno je poznáte podle oranžového či červeného lemování na článcích končetin a hřbetním krunýři.

Jedná se o neagresivního pavouka a jeho jed není člověku nebezpečný. I z toho důvodu je velice oblíbený zejména mezi amatérskými chovateli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků