Hlavní obsah
Hlístoun chycený u pobřeží Tchaj-wanu Foto: Profimedia.cz

Rybář chytil pětimetrového obra z hlubin

Pětimetrového hlístouna červenohřívého se podařilo v úterý chytit rybáři u jihovýchodního pobřeží Tchaj-wanu. Tento druh je nejdelší kostnatou rybou na světě.

Hlístoun chycený u pobřeží Tchaj-wanu Foto: Profimedia.cz
Rybář chytil pětimetrového obra z hlubin

Hlístouni žijí ve velkých hloubkách. Předpokládá se, že tento jedinec se u hladiny objevil vlivem zemětřesení, které Tchaj-wan zasáhlo jen pár hodin předtím, než rybu chytili, uvedl web People’s China Daily.

Na snímcích zachycujících neobvyklý úlovek je vidět rybář, jak hlístouna krájí a připravuje na zpracování. Ryba dopadla podobně jako vzácný žralok velkoústý, kterého chytili nedávno v Japonsku. [celá zpráva]

Rybář se svým úlovkem

Foto: Profimedia.cz

Vědci by sice v těchto případech rádi zkoumali alespoň vzorky z takových úlovků, rybáři se jich však většinou nechtějí kvůli výdělku vzdát.

Mořský had, jak se hlístounovi někdy přezdívá, je nejdelší kostnatou rybou na světě. Dospělý jedinec může dorůst délky až 12 metrů a žije v hloubkách přes jeden kilometr. Lidské oko ho proto moc často nespatří.

Neobvyklý vzhled a vzácnost výskytu hlístouna daly vzniknout mnoha pověrám. Byl považován například za mytologickou příšeru. Ve skutečnosti ale není nebezpečný, nemá totiž žádné zuby.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků