Hlavní obsah
Kamenný náramek objevený v Denisově jeskyni na Altaji Foto: Profimedia.cz

Rusové objevili nejstarší šperk, vyroben byl před padesáti tisíci lety

Část kamenného náramku, který je podle vědců nejstarším z dosud známých šperků, našli ruští archeologové v Denisově jeskyni na Altaji. Ozdoba pochází z doby před 40 až 50 tisíci lety, napsala ruská agentura RIA Novosti.

Kamenný náramek objevený v Denisově jeskyni na Altaji Foto: Profimedia.cz
Rusové objevili nejstarší šperk, vyroben byl před padesáti tisíci lety

Podle jednoho z členů vědeckého týmu Pavla Volkova se přitom dosud mělo za to, že lidé začali šperky vyrábět až o třicet tisíc let později.

„Dříve jsme soudili, že lidé v tomto období netrávili čas uměleckou výrobou,“ upřesnil. V náramku jsou dírky, kterými byla nejspíš původně protažena šňůrka s navlečenými korálky. Otvory přitom neznámý řemeslník podle všeho vyvrtal způsobem, který je srovnatelný s technologií moderních obráběcích strojů.

Šperk vzhledem ke své pracnosti pravděpodobně patřil ženě, která měla ve své skupině významné postavení. „Na výrobu takového náramku bylo zapotřebí mnoho úsilí, a to kvalifikovaného. Nepochybně to tehdy byla velmi cenná věc a je nepravděpodobné, že by patřila běžnému členu společnosti,“ vysvětlil Volkov.

Denisova jeskyně je vědcům známa díky jedinečným archeologickým nálezům. Před lety tam nalezli lidskou kost, kterou později připsali do té doby neobjevenému druhu člověka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků