Hlavní obsah
Ernö Rubik Foto: Karmann Daniel, ČTK

Rubikova kostka baví svět už 45 let

Ernö Rubik (75), maďarský sochař, architekt, designér a vynálezce, podal před 45 lety žádost o patent na legendární mechanický hlavolam, který nese jeho jméno – Rubikova kostka.

Ernö Rubik Foto: Karmann Daniel, ČTK
Rubikova kostka baví svět už 45 let

Původně měla sloužit jeho studentům na Vysoké škole užitého umění v Budapešti jako učební pomůcka při cvičení trojrozměrné představivosti. Po celém světě se jí prodalo přes 350 milionů kusů.

Rubik podal žádost o patent 30. ledna 1975 a třídimenzionální mechanický hlavolam se původně jmenoval kouzelná kostka. Patent úřady uznaly koncem roku 1977 a svůj současný název Rubikova kostka získal hlavolam definitivně až v roce 1980.

Kostku sestavenou z barevných čtverců je možné otáčet kolem tří os, čímž je možné dosáhnout až čtyřiceti tří miliard barevných kombinací.

První oficiální mistrovství světa ve skládání kostky se konalo v roce 1982 v Budapešti. Vítěz ji tehdy složil za 22,95 vteřiny. V současnosti platný světový rekord je pod čtyřmi vteřinami.

Spokojený vynálezce

„Moc mě těší, že kostka si nachází stále nové fanoušky a takříkajíc nestárne. Mladá generace z ní má stejnou radost jako generace jejich dědů,“ řekl před časem Rubik, který jinak nerad poskytuje rozhovory. Na otázku, zda nepřipravuje další geniální hlavolam, se vynálezce usmál s tím, že to není jeho cílem. „Podívejte se: kdo jednou získá titul mistra světa, zůstává mistrem světa, i když v příštím roce získá titul někdo jiný,“ dodal.

Navzdory tomuto názoru představil Rubik ještě dalších několik hlavolamů, ale ani jeden nedosáhl takového věhlasu jako kostka.

„Za ta léta se svět změnil, ale kostka je stále populární,“ dodává spokojeně maďarský vynálezce a přiznává, že když se snažil své dílko poprvé složit, trvalo mu to měsíc.

Pronikla do klipů i do Hollywoodu  

Kostku vyhlásili v letech 1980 až 1981 hračkou roku v Německu, ve Francii a ve Velké Británii.

Do své sbírky stavebnictví a designu ji zařadilo Muzeum moderního umění v New Yorku. Zahrála si v několika hollywoodských filmech – namátkou ve snímcích Zmizení, Armageddon, Hele, vole, kde mám káru? – a do svých videoklipů ji zařadili kupříkladu britští hudební giganti Spice Girls či Genesis.

Po celém světě vznikly kluby a sdružení Rubikovy kostky. Zájemci mohou na YouTubu nalézt přes čtyřicet tisíc návodů na složení nebo použít „vychytanou“ aplikaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků