Hlavní obsah
 

Popocatépetl vychrlil dým do výše šesti set metrů

Majestátním i hrozivým způsobem o sobě dala v pondělí opět vědět mexická sopka Popocatépetl. Zhruba před půlnocí místního času se ozvala mohutná exploze a sopka začala chrlit lávu a dým.

 
Popocatépetl vychrlil dým do výše šesti set metrů

Mohutný sloup dýmu, který začal ze sopky stoupat, dosáhl do výše 600 metrů. Mexické národní centrum pro prevenci přírodních katastrof (CENAPRED) varovalo obyvatele před spadem a zakázalo lidem přibližovat se do blízkosti sopky.

Celkem došlo v nitru vulkánu ke dvěma explozím, přes noc pak následovalo 76 sopečných exhalací a vulkanické zemětřesní o magnitudu 1,6. Seismické otřesy pak podle národního centra trvaly přes devět hodin. O této síle však byly zachytitelné pouze přístroji.

Varování centra CENAPRED je na „žluté fázi 2“. Po ní následuje ještě „žlutá fáze tři“ a teprve potom „červená fáze“, kdy se mají obyvatelé připravit na evakuaci.

Popocatépetl je se svou výškou 5426 metrů druhou nejvyšší horou Mexika a pátou nejvyšší horou Severní a Střední Ameriky. Název, který je v Česku oblíbeným jazykolamem, je dlouhý i pro místní - proto jednomu z nejaktivnějších vulkánů říkají familiárně „El Popo“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků