Hlavní obsah

Policie našla starou knihu vázanou v lidské kůži

Tři sta let stará kniha vázaná pravděpodobně v lidské kůži byla nalezena na ulici v severoanglickém Leedsu. Oznámila to v sobotu britská policie, podle níž kniha možná vypadla zlodějům z nakradeného lupu.

Policie našla starou knihu vázanou v lidské kůži

Kriminalisté se nyní snaží najít stopy k jejímu vlastníkovi a jsou přesvědčeni, že kniha byla vzata z některého z domů v okolí.

Většina textu je psána francouzsky, a je známo, že v 18. a 19. století nebylo neobvyklé vázat knihy do lidské kůže, napsala agentura AP. Tato praxe má odborný název antropodermická bibliopegie (knihvazačství do lidské kůže) a praktikovala se například u soudních zápisů hrdelních rozsudků, které byly baleny do kůže vrahů. Také anatomické knihy byly občas vázány do kůží pitvaných mrtvol.

Nacisté byli obviňováni, že během druhé světové války vázali knihy nebo vyráběli jiné předměty z kůže obětí holokaustu, zahubených v koncentračních táborech.

Leedská policie charakterizovala knihu jako ručně psanou černým inkoustem, datovanou přibližně do 18. století, a vyzvala kohokoli, kdo by byl schopen podat informace o jejím majiteli, aby se přihlásil. Snímky knihy byly zveřejněny na internetové stránce policie. Nebyly však zveřejněny žádné údaje, o čem kniha pojednává.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků